Trądzik jest chorobą skóry kojarzoną przede wszystkim z młodymi osobami, u których w wyniku dojrzewania obserwuje się działanie burzy hormonów. Niestety, jest to myślenie błędne, a trądzik hormonalny dotyka też osób, które już dawno mają za sobą okres dojrzewania. Pojawia się on u osób, które zmagają się z wysokim poziomem stresu, przez co brakuje im czasu aby zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną, a także prawidłową dietę. Wszystkie te czynniki powodują trudności w regeneracji organizmu, a tym samym zaburzenia jego pracy, w tym zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Przyczyny trądziku hormonalnego
Trądzik hormonalny objawia się nadmiernym wydzielaniem sebum i powstawaniem bolesnych zmian ropnych w obszarze twarzy, a często również w okolicy szyi i dekoltu czy nawet pleców. Jest to efektem zaburzeń hormonalnych polegających na nieprawidłowym wydzielaniu niektórych hormonów lub na nadmiernej wrażliwości tkanek na te hormony. Najczęściej chodzi o hormony takie jak testosteron, dihydrotestosteron, androstendion czy estrogeny, które produkowane są zarówno przez mężczyzn jak i kobiety.
Jakie badania należy wykonać?
Aby ustalić przyczynę trądziku hormonalnego i rozpocząć odpowiednią terapię przydatne będzie wykonanie badań krwi. Warto zbadać między innymi DHT, androstendion, wolny testosteron, testosteron całkowity, kortyzol, prolaktynę, insulinę, ACTH, 17-OHP, LH, FSH, w niektórych przypadkach wykonać testy na nietolerancje pokarmowe. Należy kierować się sugestiami swojego lekarza – dermatologa, ginekologa czy endokrynologa.
Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym
Celem pielęgnacji gabinetowej jest oczyszczenie ujść gruczołów łojowych i normalizacja ich pracy, a także pobudzenie skóry do regeneracji zatem wskazane będą zabiegi oczyszczające skórę, takie jak peeling kawitacyjny, oczyszczanie wodorowe, mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne oraz odżywiające jak np. mezoterapia igłowa czy mikroigłowa.
Pielęgnacja domowa
Pielęgnacja domowa powinna być maksymalnie minimalistyczna, aby nie zaszkodzić dodatkowo skórze zajętej trądzikiem hormonalnym. Powinna obejmować łagodne oczyszczanie skóry, nawilżenie i ochronę przed promieniowaniem UV, regularne stosowanie peelingów enzymatycznych. Należy unikać substancji komedogennych, które mogłyby zaczopować ujścia gruczołów łojowych, a także podrażniającego skórę alkoholu.
Mgr Sandra Sędzielewska