Bóle kręgosłupa w ciąży – ćwiczenia i rehabilitacja

Bóle kręgosłupa w ciąży – ćwiczenia i rehabilitacja

Bóle kręgosłupa w ciąży – ćwiczenia i rehabilitacja

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości u kobiet w przebiegu ciąży. Choć zazwyczaj objawy zaczynają nasilać się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, zdarza się, że są one odczuwalne od samego początku.

Przyczyny bólów kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży spowodowany jest hormonami uwalniającymi się w tym czasie w znacznie zwiększonej ilości. Mowa tu o hormonie – relaksyna, która powoduje rozluźnienie więzadeł okolicy miednicznej, przygotowując miejsce dla rosnącego płodu. Powiększeniu ulega lordoza lędźwiowa, zwiększa się przodopochylenie miednicy, a środek ciężkości przesuwa się ku przodowi. Mięśnie proste brzucha rozciągają się, tracąc tym samym funkcję stabilizującą. Nieprawidłowa postawa, tzw. „plecy okrągłe”, powoduje wysunięcie barków oraz szyi do przodu, co z kolei przekłada się na powstawanie dolegliwości bólowych w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Ćwiczenia i rehabilitacja

Kluczowym aspektem, aby zapobiegać bólom kręgosłupa w ciąży, jest aktywność fizyczna. Wskazana jest po ukończeniu I trymestru ciąży, po wykluczeniu przez lekarza wszelkich przeciwwskazań. Ćwiczenia powinny być lekkie, nie powodujące uczucia zmęczenia. Najlepszą formą aktywności w tym okresie są spacery, pływanie, joga czy zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń zmniejszających przodopochylenie miednicy oraz niwelujących powiększoną lordozę lędźwiową. Pomocne jest także rozciąganie mięśni przedniej części ud oraz skróconych mięśni odcinka lędźwiowego. Ważnym elementem wskazanym w okresie ciąży są pozycje ułożeniowe, odciążające odcinek lędźwiowy. Do takich należy pozycja w leżeniu na lewym boku, z ugiętym prawym kolanem ułożonym na wałku. Zastosowanie zabiegów ciepłoleczniczych, takich jak kąpiele, ciepłe prysznice czy kompresy żelowe pomoże usprawnić przepływ krwi, a przez to odżywią i zniweluje nadmierne napięcie mięśni. Można także zastosować masaż w formie delikatnych uciśnięć lub kolistych ruchów. Do skutecznych, a zarazem bezpiecznych metod w walce z bólem kręgosłupa w ciąży można zaliczyć kinesiotaping, który odciąża mięśnie, stabilizuje i działa przeciwbólowo.

Ból kręgosłupa w ciąży towarzyszy ponad 70% kobiet. Wprowadzenie do codziennego życia zdrowych nawyków, wypoczynku, aktywności fizycznej oraz dbanie o prawidłową postawę ciała pomoże uporać się z bolesnymi dolegliwościami.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice