Wady postawy w obrębie klatki piersiowej

Wady postawy w obrębie klatki piersiowej – anatomia

W prawidłowej budowie klatki piersiowej mostek jest ułożony ku przodowi, żebra skierowane są ku górze, a częścią najbardziej wysuniętą dobrzusznie jest ściana klatki piersiowej. Klatka piersiowa pełni funkcję ochronną dla serca, płuc oraz całego śródpiersia. Oprócz rusztowania kostnego, w którego skład wchodzą kręgi piersiowe, żebra oraz mostek istnieje również rusztowanie mięśniowe, w którego skład wchodzą mięśnie: piersiowy większy i mniejszy, podobojczykowy, między żebrowe zewnętrzne i wewnętrzne, podżebrowe oraz mięśnie grzbietu. Jeżeli deformacje pojawiają się w okresie szkolnym, ich główną przyczyną jest osłabienie lub wzmożenie napięcia mięśniowego w obrębie klatki piersiowej. Choroba może mieć jednak także charakter wrodzony ,ale przyczyny jej powstawania nie zostały zbadane.

Wady postawy w obrębie klatki piersiowej – objawy

Oprócz objawów z układu kostnego występuje także szereg innych powikłań jak: szybsza męczliwość, niedotlenienie, przyspieszona praca serca, arytmia, częste zapalenia oskrzeli, zmniejszona sprawność fizyczna, ból. Rozróżniamy takie typy deformacji jak: klatka kurza(charakteryzuje się wysunięciem mostka do przodu natomiast dalsza część żeber przesuwa się ku tyłowi), klatka lejkowata(charakteryzuje się przesunięciem mostka w kierunku odkręgosłupowym, co powoduje ułożenie się w klatce wgłębienia), klatka gołębia, klatka beczkowata.

Wady postawy w obrębie klatki piersiowej – rehabilitacja

Podczas rehabilitacji wykorzystujemy ćwiczenia oddechowe, aby wzmocnić mięśnie oddechowe, aktywować przeponę , a także zwiększyć pojemność płuc. W zależności od wady skupiamy się bardziej na wdechu lub wydechu oraz wybieramy, który tor będzie bardziej korzystny piersiowy czy przeponowy. Wykorzystywane są także ćwiczenia ogólnousprawniające, aby zachować możliwie największą sprawność i przeciwdziałać kompensacjom. Dobrym rozwiązaniem są także ćwiczenia w wodzie. W trakcie ćwiczeń poświęcamy także dużo uwagi, aby zwiększyć zakres ruchomości w barkach i kręgosłupie. Jako element terapeutyczny można wykorzystać także masaż oraz mobilizację. Jeżeli mamy do czynienia z dziećmi, staramy się także między ćwiczeniami wplatać zabawy, które również mogą mieć charakter terapeutyczny.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice