Japońska pielęgnacja
Pielęgnacja japońska składa się z kilku kluczowych etapów i ma postać swoistego rytuału, który w Japonii nosi nazwę „Mochihada” czyli skóra gładka, delikatna, z efektem glow niczym japońska słodka przekąska- Mochi.
Rytuał Mochihady składa się z 7 etappów przeprowadzanych „na mokro”, a wiec bez przecierania buzi między etapami.
Krok I – Demakijaż
Demakijaż najczęściej przeprowadzany jest z użyciem olejku, następnie plynu micelarnego i mleczka do demakijażu oczu.
Krok II – Oczyszczanie
Oczyszczanie polega na automasażu z użyciem kosmetyku do mycia twarzy (żele, pianki i mleczka). Okrężnymi ruchami rozprowadzany jest po całej twarzy i wmasowywany partia po partii.
Krok III- Złuszczanie
Na tym etapie najczęściej wykorzystywany jest peeling enzymatyczny lub peeling drobnoziarnisty. Dzięki niemu usuwamy nadmiar martwych komórek naskórka.
Krok IV – Tonizacja
Tonizacja jest bardzo ważnym i często pomijany elementem codziennej pielęgnacji domowej. To dzięki tonikom jesteśmy w stanie przywrócić prawidłowe- lekko kwaśne pH skóry.
Krok V – Maseczka
Maseczki w płachcie to absolutny japoński hit, podbiły rynek nie tylko w Azji, ale tez w Europie. W zależności od potrzeb dobierana jest maska o odpowiednim składzie.
Krok VI – esencja lub serum Choć w krajach europejskich nie jest jeszcze popularna, to dzięki niej osiąga się efekt „glow up”. Esencje są bardzo skutecznymi kosmetykami, gdyż posiadają mocno stężony skład – składniki aktywne wnikają głęboko w skórę, nie obciążając jej, i indukują procesy komórkowe – przyspieszają metabolizm skóry czy aktywują fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Esencje to kosmetyki łatwe i przyjemne w aplikacji, nie pozostawiają na skórze nieprzyjemnej, tłustej powłok
Krok VII – krem z filtrem spf
Zawarty w kremie BB lub w lekkich pudrem transparentnych filtr spf może okazać się świetną alternatywą dla ciężkich, białych kremów spf popularnych na polskim rynku. Japonki codziennie używają kosmetyków zawierające filtry SPF 30 lub SPF 50 aby zapobiec procesom fotostarzenia, powstawania przebarwień posłonecznych i zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia czerniaka – nowotworu złośliwego skory.
Specjalistka kosmetologii azjatyckiej
Kosmetologia azjatycka
Dominika Paprocka
Specjalistka kosmetologii azjatyckiej
Magister kosmetologii, dyplomowany charakteryzator filmowy, swoją wiedzę opiera na doświadczeniu i ciągłej nauce. Sekretów azjatyckiej pielęgnacji uczyła się bezpośrednio od japońskich specjalistów w Tokyo, Osace i Yokohama. Zajmuje się profilaktyką mającą na celu zachowanie młodego wyglądu skóry, stosując zabiegi mezoterapii igłowej, stymulatorów tkankowych, BB Glow oraz technik manualnych masażu Kobido. Jest specjalistką w oczyszczaniu i przebudowania skóry w oparciu o wiedzę z zakresu kosmetologii azjatyckiej.
Japońskie składniki aktywne
Japońska filozofia piękna jest głęboko związana z wszechobecną naturą – ヤムザクラ(yamuzakura) kwiatami wiśni, 紅葉(momiji)- czerwonymi liśćmi klonu, aromatem parzonej zielonej herbaty, trawy cytrynowej i bambusa.
Składnikami aktywnymi często spotykanymi w oryginalnych japońskich kosmetykach są:
Grzyby reishi i shitake – japońskie grzyby wykazujące duże i udowodnione działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe i wygładzające. Bardzo popularny składnik japońskich kosmeceutyków, w Polsce dopiero wchodzi w obaszar zainteresowania przemysłu kosmetycznego.
Wyciąg z liści zielonej herbaty – stosowany jest do pielęgnacji cery zanieczyszczonej suchej, tłustej i trądzikowej. Sprawdza się znakomicie przy problemach z kruchością naczyń, podrażnieniach i poparzeniach słonecznych. Działa regenerująco, tonizująco, hamuje rozwój stanów zapalnych.
Ekstrakt z kwiatu lotosu – wykazuje właściwości nawilżające, poprawia elastyczność, zmniejsza łojotok skóry, wzmacnia włosy, ma działanie antyoksydacyjne, a więc opóźnia procesy starzenia się skóry. Ekstrakt świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej, łojotokowej, oraz do domowej pielęgnacji włosów.
Ekstrakt z korzenia Lukrecji – naturalny antyoksydant i filtr przeciwsłoneczny, działa nawilżająco, łagodząco, likwiduje zaczerwienienia. Częsty składnik w japońskich kosmetykach anty-aging i przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej, trądzikowej i łojotokowej.
Jest to surowiec bogaty w kwas glicyryzynowy, który wiąże wodę w skórze, chroniąc przed jej przeznaskórkową utatą i nawilżając ją od środka. Wykazuje rowniez działanie silnie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przeciwalergiczne oraz przeciwutleniające.
Filtrat ze śluzu ślimaka – nasycony peptydami kwasu hialuronowego, odpowiedzialnymi za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry i uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego skory, gwarantując nawilżenie i jedwabistą gładkość skóry. Śluz ślimaka to źródło naturalnego kwasu glikolowego, który stanowi alfa-hydroksykwas złuszczający martwy naskórek i rozjaśniający cerę.
Aloes – wykazuje wielokierunkowe działanie na skórę, działa nawilżająco, zmiękczająco, przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwobrzękowo i regeneracyjne na blizny,rozstępy w fazie zapalnej i rany. Wyciąg z aloesu ma działanie kojące i wyciszające, polecany zwłaszcza dla skór wrażliwych, naczyniowych i suchych.
Kwasy owocowe AHA/BHA/PHA – różne rodzaje eksfoliantów – substancji zluszczajacych o różnorodnej intensywności. W niskich stężeniach maja działanie nawilżające i wygładzające, natomiast w wyższych stężeniach wykazują działanie rozjaśniające, złuszczające i przeciwbakteryjne. Polecane i dopierane indywidualne dla każdego klienta.
Olejek z drzewa herbacianego – dedykowany głównie dla tłustej, mieszanej lub trądzikowej, ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne przy równoczesnym bardzo łagodnym działaniu. Olejek z drzewa herbacianego nie zwiększa przepuszczalności naturalnego płaszcza hydrolipidowego skory, a więc nie prowadzi do przesuszenia naskórka , ma działanie sebostatyczne- reguluje prace gruczołów łojowych i zapobiega nadmierny łojotokowi prowadzącego do zatkania ujść mieszków włosowych i powstawania stanów zapalnych.
Zabiegi kosmetologii azjatyckiej
Rytuał MochiHada – zabieg nawilżający, dotleniający, pielęgnacyjny. Zabieg przeznaczony do każdego typu cery, szczególnie suchej i wrażliwej. Demakijaż i oczyszczenie skóry zgodne z zasadami pielęgnacji japońskiej, masaż twarzy , peeling kawitacyjny, peel rozjaśniający, serum i masaż rollerem do twarzy, krem.
Rytuał Gua-Sha -Yasumu – połączenie masażu twarzy z użyciem kamienia Gua-Sha z typową japońską relaksacją. Świetnie sprawdzi się jako podarunek dla osób zapracowanych, potrzebujących chwili relaksu i ukojenia nerwów. Demakijaż i oczyszczenie twarzy zgodnie z zasadami japońskiej pielęgnacji, peeling enzymatyczny, masaż twarzy kamieniem guasza, ampułka liftingująca + masaż liftingujący twarzy z elementami Kobido. Maska.
Rytuał Ginza skin – zabieg oczyszczający, usuwający martwe komórki naskórka, rozjaśniający, wyrównujący koloryt. W najbardziej ekskluzywnej tokijskiej dzielnicy luksusu i mody – Ginzie; powstały pierwsze kliniki kosmetologiczne i ośrodki SPA, to tam wykonany został pierwszy zabieg BB-Glow, któremu poddała się Japońska celebrytka i modelka. Rytuał ten łączy dogłębne oczyszczenie skóry i BB Glow, polecany dla każdego typu cery. Demakijaż i oczyszczenie twarzy zgodnie z zasadami japońskiej pielęgnacji, peeling wodorowy, BB głów bez konturowania – jeden pigment wprowadzany metodą mezoterapii nanoiglowej.
Rytuał Geisha – zabieg mocno rozjaśniający, wygładzający, poprawiający i odmładzający. Geishe uosabiane były z dojrzałym i kwitnącym pięknem, a ich skóra zawsze była odpowiednio nawilżona, i wypielęgnowana. Demakijaż i oczyszczenie twarzy zgodnie z zasadami japońskiej pielęgnacji, rozjaśniający peel (lub delikatny kwas np. mlekowy, laktobionowy) następnie serum / ampułka rozjaśniającą lub liftingujące wprowadzana metodą mezoterapii NANOigłowej. Zabieg jest bezbolesny, można wykonać makijaż tego samego dnia.
BB GloW
Czym jest BB Glow
BB Glow to zabieg wywodzący się z Koreii i Japonii, często przedstawiany jako nieodłączny element japońskiej i koreańskiej prężnie rozwijającej się kosmetologii.
BB Glow nazywany jest makijażem semi -permanentnym twarzy jest od wieku lat topowym zabiegiem w Japonii i Korei, z którego chętnie korzysta większość azjatyckich modelek i celebrytek.
Efektem serii zabiegów jest :
- lekkie krycie – porównywalne do użycia kremu BB,
- podkreślenie kości policzkowych i lini żuchwy,
- rozjaśnienie okolic oczu i optyczne wyszczuplenie nosa,
- ujednolicenie kolorytu skory,
- spłycenie powierzchownych zmarszczek,
- efekt „glow”- czyli najbardziej pożądany przez Azjatki efekt świeżej, nawilżonej i młodej skory.
W naszym gabinecie wychodzimy na przeciw wysokim oczekiwaniom naszych klientów, dlatego stosujemy wyprodukowane w Korei ampułki firmy Stayve- światowego lidera kosmetyków i dermaceutyków do Stosowanych w zbiegu BB Glow i BB Glow Contour. Dodatkowo, skład ampułek wzbogacony został o naturalne ekstrakty roślinne, komórki macierzyste oraz niacynamid (witaminę gwarantując tym samym nie tylko poprawę kolorytu, ale też odżywienie i uelastycznienie skóry.
BB Glow w praktyce
BB Glow w praktyce
BB Glow to zabieg kosmetyczny, który wykorzystuje technologię mezoterapii mikroigłowej za pomocą specjalnego pena zakończonego kartridżem z nanoigłami. Głównymi zaletami tego systemu są brak bólu podczas zabiegu oraz lepsza penetracja substancji aktywnych i pigmentów z koktajlu witaminowego w głąb naskórka. Nie występuje krwawienie, a makijaż można wykonać już po kilku godzinach od zakończenia zabiegu.
Przed rozpoczęciem zabiegu, kosmetolog wykonuje peeling enzymatyczny twarzy, szyi i dekoltu, aby oczyścić skórę z martwych komórek. Peeling ten jest kluczowym elementem zabiegu, gdyż zwiększa wchłanianie substancji aktywnych przez skórę. Po serii 4-6 zabiegów efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy.
Istnieją dwa warianty BB Glow:
- Podstawowy – wykorzystuje jeden pigment, który ujednolica koloryt skóry i nadaje jej promienny wygląd.
- BB Glow Contour – stosuje się 3 lub więcej pigmentów, które pełnią funkcję podkładu, rozświetlacza, bronzera oraz różu.
W trakcie zabiegu kosmetolog dobiera odpowiednie dla danej karnacji ampułki z pigmentem i ustala, na jakich obszarach będzie wprowadzany dany odcień. Po zabiegu przez 24 godziny zaleca się unikanie intensywnych treningów, siłowni, basenu oraz ekspozycji na promieniowanie UV i opalania natryskowego.
Masaż kobido w praktyce
Jak wygląda sesja masażu kobido Katowice?
Jak już wspominaliśmy, masaż kobido jest zaawansowaną techniką masowania twarzy, wywodzącą się z Japonii. Dzięki takiemu masażowi można zyskać idealny lifting skóry, bez ingerowania urządzeniami pod skórę. Skuteczność masażu jest naprawdę wysoka zwłaszcza ze względu na to, iż ruchy masażysty są bardzo intensywne i oddziałują dzięki temu nie tylko na głębokie warstwy mięśni, ale i skóry. W trakcie masażu kobido stosować można zarówno wolne, jak i szybkie posunięcia palcami. Te pierwsze posunięcia mają za zadanie zrelaksować skórę pacjenta, zaś drugie pobudzić mikrokrążenie i produkcję kolagenu w organizmie. Oczywiście, najważniejsze jest precyzyjne masowanie w odpowiedniej kolejności. Dzięki odpowiedniej technice można uwzględnić zasady akupresury, a więc metodę leczenia za pomocą uciskania punktów energetycznych.
Warto zaznaczyć, że masaż kobido składa się z aż pięciu etapów:
- Na samym początku przeprowadza się japoński demakijaż twarzy, w zasadzie dzięki gorącym ręcznikom. Wówczas uciska się reflektoryczne punkty, a więc miejsca połączone z narządami… energetycznie. Pierwszy etap polega na masowaniu „na sucho”, by wystymulować głębokie tkanki. Efektem takiego masażu będzie rozluźnienie mięśni, ale też wygładzenie mimicznych zmarszczek.
- Drugi etap masażu polega na nałożeniu na skórę olejku naturalnego i wykonywaniu z jego użyciem ruchów zarówno wolnych, jak i długich. Wówczas masaż skupia się nie tylko na skórze twarzy, ale i dekoltu oraz szyi. Dzięki ruchom wykonywanym na tym etapie umysł mocno się relaksuje, zaś mikrokrążenie zostanie znacznie pobudzone. Komórki dotleniają się i zostają lepiej odżywione.
- To etap drenażu limfatycznego. Zabieg ten ma za zadanie poprawić przepływ nie tylko limfy, ale i krwi. W tym momencie warto wspomnieć, iż limfa jest płynem tkankowym, transportującym białka, limfocyty i tłuszcze. Jeżeli płyn tkankowy będzie zastawał, mogą pojawić się wówczas zasinienia czy obrzęki, a nawet uczucie ciężkości. Trzeci etap masażu kobido ma za zadanie zlikwidować więc np. worki pod oczami, a także rozpromienić ją i poprawić ogólną kondycję.
- To najbardziej intensywny etap zabiegu, polegający na stosowaniu liftingujących ruchów. Ruchy wykonywane podczas masażu kobido są mocne, szybkie i głębokie, polegając na szczypaniu, opukiwaniu i podrywaniu skóry. Najmocniej masowane są obszary dotknięte procesem starzenia się skóry, a więc czoła, bruzd nosowych i linii żuchwy.
- Ostatni etap masażu kobido to akupresura. Etap piąty polega więc na uciskaniu punktów energetycznych, by stymulować nerwy oraz usprawnić przepływ życiowej energii Qi.
Kosmetologia azjatycka - wskazania i przeciwsazania
Wskazania do korzystania z kosmetologii i pielęgnacji japońskiej
Każdy rodzaj cery – odpowiednio dobrane substancje aktywne w kosmetykach do pielęgnacji zapewnią stworzenie kompleksowego rytuału dostosowanego do indywidualnych pogrzeb każdego klienta.
Japońska pielęgnacja jest tez wskazana cer problematycznych i trądzikowych gdzie nakładając odpowiednie olejki i kremy zadbamy o uszczelnienie płaszcza hydro-lipidowego skóry, odpowiednie nawilżenie, rozjaśnienie i działanie przeciwzapalne.
Wskazania szczególne dla zabiegów BB GLOW :
- zmiany potrądzikowe,
- melasma
- nierówny koloryt skóry ( hiper- i hipopigmentacje),
- przebarwienia posłoneczne,
- „ziemista” cera potrzebująca odżywienia,
- cera sucha z potrzebą natychmiastowego odżywienia i nawilżenia
- cera z pierwszymi oznakami starzenia się,
- chęć uzyskania efektu „glow” i lekkiego uwydatnienia kości policzkowych i/lub linii żuchwy
Przeciwskazania:
- aktywna opryszczka
- ropne stany zapalne
- przerwanie ciągłości naskórka w obszarze zabiegowym
- trądzik różowaty
- nerwica naczyniowa
- łuszczyca, rybia łuska
- atopowe zapalenie skóry w fazie zapalnej
- nieleczone nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca
- ciąża lub karmienie piersią
- problemy z krzepnięciem krwi
- tendencja do powstawania keloidów