DOMS’y, czyli opóźniona bolesność mięśniowa mięśni szkieletowych

DOMS’y – czym dokładnie są

Skrót DOMS możemy rozwinąć jako delayed onset muscle soreness, co oznacza opóźnioną bolesność mięśniową mięśni szkieletowych. Objaw ten jest efektem procesów naprawczych, odbywających się w obrębie tkanki mięśniowej, w której powstały mikrouszkodzenia. Doms’y możemy podzielić na wczesną bolesność mięśniową oraz opóźnioną bolesność mięśniową. Wczesna bolesność mięśniowa może pojawić się już w trakcie intensywnych ćwiczeń, dochodzi do podwyższenia poziomu kwasu mlekowego oraz niedotlenienia mięśni, jednak ból może zniknąć po zaprzestaniu wysiłku fizycznego. Opóźniona bolesność mięśniowa pojawia się około 8-48 godzin po zakończeniu wysiłku fizycznego, a kumulacja objawów następuje między 24 a 72 godziną. Wszystkie dolegliwości powinny ustąpić najpóźniej 7 dni od wystąpienia.

DOMS’y – przyczyny

Badania wykazały, że mechaniczną przyczyną powstawania DOMS’ów jest skurcz ekscentryczny, który występuje, kiedy sumy momentów sił mięśniowych danej grupy mięśniowej jest mniejsza od sumy momentów sił zewnętrznych. Występowanie opóźnionej bolesności mięśniowej w większości dotyczy włókien typu I.W przypadku DOMS’ów poza oczywistym objawem jakim jest bolesność mięśni, może także wystąpić sztywność w stawach i ograniczenie ich zakresu ruchomości, nadwrażliwość na dotyk danej okolicy, opuchlizna oraz tymczasowe zmniejszenie siły mięśniowej w danej okolicy.

DOMS’y – jak zapobiegać ich powstawaniu

Aby zapobiec wystąpieniu opóźnionej bolesności mięśniowej należy przestrzegać zasad dotyczących prawidłowego przeprowadzania treningu fizycznego. Są to między innymi: stopniowanie obciążenia, zachowanie odpowiedniej ilości przerw podczas ćwiczeń, każdy wysiłek fizyczny poprzedzać rozgrzewką. W przypadku, gdy pojawią się już DOMS’y możemy zastosować takie środki jak masaż, jednak staramy się unikać chwytów mocno ugniatających i rozcierających a także oklepywań, aby nie pogłębić mikrourazów włókien mięśniowych, a ruchy rąk powinny być raczej powolne, akupresura, rollowanie, które pomaga w ukrwieniu i odżywieniu mięśni oraz powoduje ich rozciągnięcie, można je wykonywać za pomocą specjalnych walców z wypustkami lub piłeczek. Występowanie DOMS’ów nie jest przeciwwskazaniem do dalszych treningów, należy jednak pilnować, aby pod wpływem występujących dolegliwości bólowych nie doszło do kompensacji podczas wykonywania ćwiczeń, gdyż może prowadzić to do urazów.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice