Syndrom mięśnia gruszkowatego – przyczyny i terapia schorzenia

Syndrom mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty jest niewielką strukturą zlokalizowaną w obrębie miednicy. Przyczep początkowy mięśnia znajduje się na powierzchni miednicznej kości krzyżowej. Na swoim przebiegu przechodzi przez otwór kulszowy większy, kończąc się na wierzchołku krętarza większego. Do głównych jego funkcji zalicza się rotację zewnętrzną przy zgiętym stawie biodrowym w zakresie  0-70⁰, natomiast powyżej 70⁰ odpowiada za rotację wewnętrzną. Dodatkowo wspomaga odwodzenie oraz wyprost w stawie biodrowym, a także pełni funkcję stabilizacyjną stawu biodrowego. Jego wzmożone napięcie może powodować ból okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, biodra lub nawet dawać objawy rwy kulszowej.

Objawy i przyczyny

Syndrom mięśnia gruszkowatego, nazywany również rwą gruszkowatą, to zespół objawów spowodowanych nadmiernym napięciem struktur mięśnia gruszkowatego. Doprowadza to do ucisku mięśnia na nerw kulszowy, na skutek czego dochodzi do jego obrzęku. Stan ten doprowadzić może do degeneracji i uszkodzenia nerwu oraz ograniczenia odżywiania struktur, które są przez niego unerwiane. Częstą przyczyną powstania syndromu mięśnia gruszkowatego jest reakcja na przeciążenie, np. w wyniku urazu, długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, różnica w długości kończyn lub nagły wzrost masy ciała. Może się pojawić jako następstwo dyskopatii lub hiperlordozy lędźwiowej. Do powstania syndromu mięśnia gruszkowatego przyczyniają się także schorzenia stawów krzyżowo-biodrowych i stawu biodrowego.

Terapia syndromu mięśnia gruszkowatego

Pierwszym celem terapii syndromu mięśnia gruszkowatego jest normalizacja napięcia mięśniowego, zniesienie ucisku na nerw kulszowy oraz wyeliminowanie toczącego się w tkankach stanu zapalnego. Rehabilitacja opiera się na zastosowaniu technik rozluźniania mięśniowo-powięziowego, masażu poprzecznego oraz terapii powstałych punktów spustowych, w celu rozluźnienia i przywrócenia prawidłowego napięcia mięśniowego. Podstawowym elementem terapii są także ćwiczenia wzmacniające i rozciągające.

Ukierunkowana terapia pozwala na przywrócenie prawidłowej struktury, napięcia i balansu mięśniowego. Dzięki odpowiednio dobranej rehabilitacji możliwe jest całkowite wyzbycie się objawów bólowych i przywrócenie prawidłowej mechaniki ruchów w obrębie miednicy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice