Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp

Pocenie się jest naturalnym, fizjologicznym procesem zachodzącym w organizmie każdego człowieka, mającym na celu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała wahającej się w granicach 36-37 ⁰C oraz usuwania z organizmu substancji toksycznych. W momencie, kiedy w wybranych okolicach np. stopach lub na całym ciele dochodzi do wzmożonego wydzielania potu, zwykle z towarzyszącym nieprzyjemnym zapachem, mówi się o nadpotliwości.

Nadpotliwość stóp może mieć podłoże uwarunkowane genetycznie lub może być związana z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak nadczynność tarczycy, cukrzycą, zaburzeniami krążenia czy chorobami nowotworowymi.  Dodatkowo, nadpotliwość ta może ulegać nasileniu pod wpływem niewłaściwej higieny, długotrwałego noszenia krytego obuwia, szczególnie zbyt ciasnego i wykonanego z tworzyw sztucznych, noszenia syntetycznych skarpet, rajstop, a także w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej czy stosowania nieprawidłowej diety, korzystania z używek.

Problem nadpotliwości stóp prowadzi do zaburzenia w obrębie warstwy ochronnej skóry, a w efekcie rozwarstwienia naskórka i powstawania pęknięć i ran, szczególnie pomiędzy palcami. Tego typu zaburzenie równowagi sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Najczęściej dochodzi do rozwoju keratolizy dziobatej, w której na powierzchni stóp, w otoczeniu pogrubiałej, zżółkniętej skóry w okolicy pięt i śródstopia powstają charakterystyczne wgłębienia.

Terapia nadpotliwości stóp

Leczenie nadpotliwości stóp ma przede wszystkim na celu redukcję wydzielanego potu. Podstawę pielęgnacji domowej stanowi stosowanie dezodorantów, kremów czy zasypek do stóp, które mają za zadanie zwęzić ujścia gruczołów potowych, wykazywać działanie bakteriostatyczne, grzybobójcze oraz łagodzące, a ponadto niwelować przykry zapach, który powstaje w wyniku reakcji bakterii ze składnikami potu. W tym celu stosowane są składniki, takie jak szałwia, sosna czy lawenda. W gabinetach podologicznych bądź kosmetycznych można wykonać również zabiegi, które skutecznie pomagają pozbyć się problemu nadpotliwości stóp. Jednym z nich jest jonoforeza, która ma na celu wprowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych np. chlorku glinu, poprzez działanie prądu stałego. Zabiegi powinny być wykonywane w serii, przynajmniej 10 zabiegów, 2 razy w tygodniu, a następnie powtarzane w celu utrzymania efektów. Kolejnym zabiegiem, jaki można wykonać w gabinecie jest galwanizacja, polegająca na kąpieli stóp w roztworze soli, które przepuszczają prąd stały. Przy wyborze tych zabiegów należy mieć jednak na uwadze pewne przeciwwskazania, jakimi są ciąża, choroby nowotworowe, ostre stany zapalne, owrzodzenia, zapalenie żył, zaburzenia czucia czy obecność metalowych implantów, takich jak rozrusznik serca. Z bardziej inwazyjnych metod powodzeniem cieszą się mikronakłuwanie lub iniekcje toksyną botulinową, która blokuje impulsy nerwowe odpowiedzialne za produkcję potu. Efekty zabiegu są długotrwałe, ale podobnie jak inne zabiegi wymagają powtórzenia po pewnym czasie.

Mgr Sandra Stępień

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice