Stres a starzenie się skóry

Wpływ stresu na procesy związane ze starzeniem się skóry

 

Starzenie nieodzownym i naturalnym procesem, który przede wszystkim skutkuje powstawaniem procesów degeneracyjnych w organizmie. Na ten stan wpływa wiele złożonych czynników w organizmie, które są między innymi pochodzenia endogennego oraz egzogennego. Co ciekawe, w ostatnim czasie przeprowadza się wiele badań, które potwierdzają, ze na stan i wygląd naszej skóry dodatkowo wpływają takie procesy, które są związane bezpośrednio ze stresem. Objawy stresu odzwierciedlają się na skórze, a przede wszystkim na twarzy z uwagi na jej mimikę. Potwierdzono, że u osób narażonych na długotrwały stres, twarz ma smutny wyraz, kąciki ust są zapadnięte, na czole poławiają się zmarszczki oraz  tzw. lwia zmarszczka.

Jak stres oddziałuje na organizm?

Stres jest jednym z czynników wpływających na procesy degeneracyjne skóry. Przede wszystkim w momencie, gdy istnieje długotrwały stres, w organizmie dochodzi o wielu dysfunkcji w obrębie układu nerwowego i hormonalnego. Należy zwrócić uwagę, że długotrwały stres przyczynia się również do skracania telomerów, które odpowiadają w organizmie za procesy replikacji DNA. W skutek tego dochodzi do szybszego starzenia się nie tylko skóry, ale również całego organizmu. Dlatego też można zauważyć, że osoby, które mają stresująca pracę, często wyglądają o kilka lat starzej, niż ich rówieśnicy. Ponadto pod wpływem stresu dochodzi do zwiększonej ilości takich hormonów jak; kortyzol i adrenalina. Kortyzol jest hormonem, który przede wszystkim będzie odpowiadał za zwiększoną ilość glukozy we krwi. Stan ten będzie wpływał na zwiększone procesy glikacji, co wiąże się w efekcie z powstawaniem rozszerzonych naczyń krwionośnych na skórze, ponieważ dochodzi co zwiększonego przepływu krwi. Potwierdzono również, że stres jest przyczyną występowania trądziku u osób powyżej 30 roku życia, ponieważ zwiększone stężenie kortyzolu odpowiada za stymulację gruczołów łojowych, przez co dochodzi do nadprodukcji sebum. Dodatkowo hormon ten przyspiesza procesy degradacji kolagenu i elastyny, w skutek czego skóra jest wiotka i pomarszczona.

Zabiegi antystresowe i relaksacyjne

W ofercie gabinetów kosmetycznych i spa istnieje wiele zabiegów o dobroczynnym i antystresowym wpływie na organizm. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa relaksacyjny masaż twarzy, dzięki któremu niwelowane jest zwiększone napięcie mięśni twarzy, przez co nabiera ona  łagodnego i zdrowego wyrazu. Ponadto odpowiednio dobrany produkt do masażu dodatkowo będzie nawilżał i odżywiał skórę. Procesy starzenia wywołane stresem opóźniają również zabiegi kosmetyczne. Zabiegiem, który spełnia te wszystkie oczekiwania oraz redukuje ilość wolnych rodników jest między innymi  zabieg oczyszczania wodorowego, który w połączeniu z infuzją tlenową oraz masażem tlenowym nie tylko sprawi, że skóra nabierze zdrowego i pięknego blasku, ale i również sam zabieg jest na tyle przyjemny oraz relaksujący.

 

Autor: mgr Magdalena Szyduczyńska

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice