Czym są DOMSy?

Czym są DOMSy?

Czym są DOMSy?

Termin DOMS oznacza z języka angielskiego opóźnioną bolesność mięśniową, która wiąże się w największym stopniu z włókami typu I. Występuje w organizmie jako skutek aktywności fizycznej. Cechą charakterystyczną tego zjawiska jest to, że pojawiają się około 8 godzin po wykonanym treningu, a nasilenie występuje w granicach od 48 do 72 godzin po wykonanej aktywności, jednak zazwyczaj ustępują po około 5-7 dniach. Należy pamiętać, że jest to zależność występująca indywidualne u każdego człowieka, a rodzaj oraz intensywność wysiłku mają znaczenie. Istotne jest, że zbyt intensywnie wykonany trening może zwiększyć szansę na wystąpienie opóźnionej bolesności mięśniowej.

Objawy

DOMSy mogą skutkować pojawieniem się takich objawów jak dolegliwości bólowe w obrębie mięśnia, opuchlizna, sztywność stawu w okolicy miejsca występowania, ograniczenie zakresu ruchomości w danym stawie, czy tkliwość. Między pierwszym a trzecim dniem ból może być najbardziej dokuczliwy. Pojęcie opóźnionej bolesności mięśniowej często kojarzone jest z akumulacją kwasu mlekowego w mięśniach. Nie jest to do końca słuszne, ponieważ przyczyna powstawania jest inna. DOMSy są wynikiem procesu naprawczego aktywującego się na skutek mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych. Przykładem mikrouszkodzenia może być przerwane połączenia między aktyną a miozyną, natomiast ich konsekwencjami mogą być zbyt duża intensywność ćwiczeń czy powtarzane skurcze ekscentryczne o dużej sile. Ból pojawia się w związku z drażnieniem nocyceptorów (receptorów bólowych), które są czułe na nieprawidłowości czy czynniki zapalne występujące w mięśniach. Po zakończonym wysiłku wartość kwasu mlekowego wraca do normy już nawet po godzinie.

Przeciwdziałanie

W przypadku wystąpienia DOMS należy spróbować ograniczyć występowanie dolegliwości bólowych. Skuteczny jest masaż, który rozluźnia napięte tkanki oraz przyczynia się do polepszenia ukrwienia i odżywienia struktur. Wiąże się także z lepszą przemianą materii, w wyniku czego produkty uboczne są szybciej usuwane z organizmu. Wskazane jest zastosowanie masażu punktowego, który polega na ucisku punktów dających dolegliwości bólowe. Stosowane jest również rolowanie za pomocą rollerów lub specjalnych piłek. Czynność ta niweluje nadmierne napięcia i ograniczenia ruchomości mięśni czy powięzi. Przyczynia się także do poprawy ukrwienia i odżywienia tkanek, co pozytywnie wpływa na ich elastyczność.

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice