Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem skóry

Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem skóry

Czym jest atopowe zapalenie skóry? 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to przewlekła i nawrotowa alergiczna choroba skóry, która swoje podłoże często może mieć już w okresie wczesnego dzieciństwa. Dermatozie tej towarzyszy zazwyczaj uporczywy świąd oraz typowe umiejscowienie wyprysków na skórze. Istnieją pewne kryteria na podstawie których rozpoznaje się tę jednostkę. Najważniejsze z nich to: przewlekły i nawrotowy przebieg, świąd skóry, typowe umiejscowienie zmian, np. u dzieci po 2-3 roku życia w okolicach zgięć łokciowych lub kolanowych, natomiast u dorosłych są to zazwyczaj okolice powiek. Kolejnym takim kryterium jest występowanie atopii w wywiadzie osobniczym lub środowiskowym.  

 

Pielęgnacja i zabiegi dla osób z atopowym zapaleniem skóry. 

Osoby z tego typu dermatozą wymagają szczególnej pielęgnacji, a także odpowiedniej świadomości. Często chorzy na atopowe zapalenie skóry przyjmują sterydy, które mogą być same w sobie przeciwwskazaniem do wykonania niektórych zabiegów gabinetowych. Tak samo zabiegi nie mogą być wykonywane w okresie zaostrzenia choroby, dlatego też przed przystąpieniem do czynności zabiegowych należy zebrać z klientem dokładny wywiad. Pielęgnacja skóry z AZS często ukierunkowana jest na przywrócenie prawidłowej czynności bariery naskórkowej, a także odpowiednim nawilżeniu i natłuszczeniu. Jak wcześniej było już podkreślone zabiegi mogą być wdrożone w okresie remisji. Szczególnie tym osobom zaleca się zabieg infuzji tlenowej, delikatną oksybrazję, mezoterapię bezigłową, nawilżające maski, a także zabieg sonoforezy.  

 

Czego muszą unikać osoby z atomowym zapaleniem skóry? 

Przede wszystkim w przypadku tej dermatozy najważniejsza jest profilaktyka, a także odpowiednia edukacja osoby dotkniętej tą jednostką. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji domowej. Zalecane są tym osobom emolienty na bazie mocznika lub ceramidów. Ponadto istotna jest sama kąpiel, a produkty do tego przeznaczone powinny mieć neutralne lub lekko zasadowe pH, a same kąpiele powinny odbywać się w temperaturze wody nieprzekraczającej 32 stopni. Warto unikać basenów i korzystania z sauny, ponieważ mogą one nasilać objawy skórne. W produktach kosmetycznych należy również unikać środków zapachowych, barwników oraz laurylosiarczanu sodu (SLS), który jest silnym składnikiem drażniącym. Ponadto bardzo istotna jest sama dieta. Zaleca się zrezygnowanie przetworzonej żywności, słodyczy, używek, a także produktów zawierających histaminę lub ją uwalniających. Atopowe zapalenie skóry jest dermatozą, która wymaga od osoby na nią cierpiącą odpowiedniej i kompleksowej pielęgnacji, a także holistycznego podjęcia do problemu.

 

Autor: mgr Magdalena Szyduczyńska

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice