Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to przewlekła i nawrotowa alergiczna choroba skóry, która swoje podłoże często może mieć już w okresie wczesnego dzieciństwa. Dermatozie tej towarzyszy zazwyczaj uporczywy świąd oraz typowe umiejscowienie wyprysków na skórze. Istnieją pewne kryteria na podstawie których rozpoznaje się tę jednostkę. Najważniejsze z nich to: przewlekły i nawrotowy przebieg, świąd skóry, typowe umiejscowienie zmian, np. u dzieci po 2-3 roku życia w okolicach zgięć łokciowych lub kolanowych, natomiast u dorosłych są to zazwyczaj okolice powiek. Kolejnym takim kryterium jest występowanie atopii w wywiadzie osobniczym lub środowiskowym.
Pielęgnacja i zabiegi dla osób z atopowym zapaleniem skóry.
Osoby z tego typu dermatozą wymagają szczególnej pielęgnacji, a także odpowiedniej świadomości. Często chorzy na atopowe zapalenie skóry przyjmują sterydy, które mogą być same w sobie przeciwwskazaniem do wykonania niektórych zabiegów gabinetowych. Tak samo zabiegi nie mogą być wykonywane w okresie zaostrzenia choroby, dlatego też przed przystąpieniem do czynności zabiegowych należy zebrać z klientem dokładny wywiad. Pielęgnacja skóry z AZS często ukierunkowana jest na przywrócenie prawidłowej czynności bariery naskórkowej, a także odpowiednim nawilżeniu i natłuszczeniu. Jak wcześniej było już podkreślone zabiegi mogą być wdrożone w okresie remisji. Szczególnie tym osobom zaleca się zabieg infuzji tlenowej, delikatną oksybrazję, mezoterapię bezigłową, nawilżające maski, a także zabieg sonoforezy.
Czego muszą unikać osoby z atomowym zapaleniem skóry?
Przede wszystkim w przypadku tej dermatozy najważniejsza jest profilaktyka, a także odpowiednia edukacja osoby dotkniętej tą jednostką. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji domowej. Zalecane są tym osobom emolienty na bazie mocznika lub ceramidów. Ponadto istotna jest sama kąpiel, a produkty do tego przeznaczone powinny mieć neutralne lub lekko zasadowe pH, a same kąpiele powinny odbywać się w temperaturze wody nieprzekraczającej 32 stopni. Warto unikać basenów i korzystania z sauny, ponieważ mogą one nasilać objawy skórne. W produktach kosmetycznych należy również unikać środków zapachowych, barwników oraz laurylosiarczanu sodu (SLS), który jest silnym składnikiem drażniącym. Ponadto bardzo istotna jest sama dieta. Zaleca się zrezygnowanie przetworzonej żywności, słodyczy, używek, a także produktów zawierających histaminę lub ją uwalniających. Atopowe zapalenie skóry jest dermatozą, która wymaga od osoby na nią cierpiącą odpowiedniej i kompleksowej pielęgnacji, a także holistycznego podjęcia do problemu.
Autor: mgr Magdalena Szyduczyńska