Wpływ smogu na skórę
Smog obecny w dużym nasileniu szczególnie w okresie jesienno-zimowym wywiera negatywny wpływ na organizmy ludzkie. Szkodliwe substancje w nim zawarte mogą powodować różnego rodzaju choroby m.in. układu oddechowego, nerwowego czy układu krążenia. Smog prowadzi również do przyspieszenia procesów starzenia się skóry, doprowadzając do utraty elastyczności skóry, szybszego pojawienia się zmarszczek czy przebarwień. Ponadto osłabia on barierę ochronną naskórka, doprowadzając tym samym do przesuszenia, szorstkości i wzmożonej wrażliwości skóry. Niestety, nie mamy możliwości uchronić się przed oddziaływaniem smogu na naszą skórę, ale mamy możliwość niwelować skutki jego działania.
Antysmogowa pielęgnacja skóry
Podstawę pielęgnacji skóry stanowi jej dokładne oczyszczanie przy użyciu odpowiednich preparatów oczyszczających i tonizujących. Warto też pamiętać o regularnym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka, a następnie nałożeniu detoksykującej maseczki przynajmniej raz w tygodniu. Kremy pielęgnacyjne powinny być bogate w substancje nawilżające i odbudowujące płaszcz ochronny naskórka oraz antyoksydanty, takie jak np. witamina C, E czy koenzym Q10. Antyoksydanty pomagają zwalczać wolne rodniki powstałe w wyniku działania smogu, które są głównym winowajcą przyśpieszonego starzenia się skóry.
Zabiegi antysmogowe
W gabinecie kosmetologicznym można skorzystać zabiegów ukierunkowanych na konkretne zmiany powstałe w wyniku działania smogu np. z zabiegu kwasowego Cosmelan na przebarwienia czy z infuzji tlenowej z odpowiednim serum na suchą skórę. Można też zdecydować się na zabiegi, które mają na celu dostarczyć skórze niezbędnych antyoksydantów. Do takich zabiegów należy chociażby mezoterapia igłowa, podczas której wprowadza się w głąb skóry preparaty zawierające antyoksydanty lub mniej inwazyjny zabieg oczyszczania wodorowego. W zabiegu tym wykorzystywana jest woda bogata w wodór, który wiąże wolne rodniki, a ponadto poprzez zastosowanie odpowiedniej końcówki, można dodatkowo oczyścić skórę z zanieczyszczeń i warstw nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Najlepiej poinformować osobę wykonującą zabieg o swoich potrzebach i oczekiwaniach, tak aby wybrała ona najbardziej odpowiedni zabieg dla danej skóry.
W okresie jesienno-zimowym najważniejsza jest zatem odpowiednia pielęgnacja skóry, a także dostarczanie organizmowi antyoksydantów z pożywieniem. Dla zachowania skóry w dobrej kondycji warto też wzbogacić tą pielęgnacje o regularne zabiegi gabinetowe.
Mgr Sandra Stępień