Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży

Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży

Zmiany zachodzące w ciele kobiety w czasie ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, co przekłada się na zmiany w obrębie skóry i włosów. Skóra twarzy może stać się nadmiernie przesuszona lub mocno się przetłuszczać i wykazywać tendencję do powstawania zaskórników. Ponadto w obrębie twarzy może pojawić się ostuda, czyli brązowe plamy w okolicy nosa, policzków i czoła, które ustępują zwykle po porodzie. Z powodu wzrostu poziomu estrogenów w organizmie, włosy i paznokcie rosną mocniejsze i w znacznie szybszym tempie. W związku z burzą hormonów w kobiecym organizmie oraz dużym przyrostem wagi i rozciąganiem się skóry, u większości kobiet pojawiają się rozstępy – zwykle w okolicy piersi, brzucha, bioder i pośladków.

Zabiegi na twarz dla kobiet w ciąży

Na szczęście podczas trwania ciąży nie ma konieczności rezygnacji z podstawowych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, więc przyszłe mamy mogą o siebie dbać przez cały okres jej trwania. Ciąża nie jest chorobą, aczkolwiek jest przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów, dlatego wybierając zabiegi należy kierować się rozsądkiem i obdarzyć zaufaniem osobę wykonującą. Spośród zabiegów na twarz zalecane są zabiegi oczyszczające i regenerujące skórę, w których wykorzystywane są delikatne substancje. Wskazane są peelingi enzymatyczne i mechaniczne, takie jak mikrodermabrazja, która w żaden sposób nie oddziałuje na dziecko. Do protokołu zabiegowego zwykle włączany jest też łagodny, relaksujący masaż twarzy. Przeciwwskazane są natomiast peelingi chemiczne, które są intensywnie działającymi substancjami przenikającymi do krwioobiegu. Niedozwolone są także zabiegi z wykorzystaniem prądu oraz ultradźwięków, takie jak peeling kawitacyjny, mezoterapia bezigłowa, sonoforeza czy jonoforeza, ponieważ zarówno prąd jak i ultradźwięki przenikają w głąb organizmu i mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Zabiegi na ciało dla kobiet w ciąży

Jeśli chodzi o zabiegi na ciało, zabronione są zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe, takie jak drenaż limfatyczny czy endermologia. Z kolei, terapię rozstępów najlepiej przeprowadzać w domu z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. W salonie kosmetycznym, pomiędzy 3 a 8 miesiącem ciąży można wykonywać masaże, których technika jest specjalnie dobrana dla przyszłych mam.Depilacja ciała przy użyciu wosku jest zabiegiem odradzanym w ciąży. Wynika to ze zmiany odczuwania bólu – jeśli odczucie to jest większe, dochodzi do syntezy hormonu stresu, który może zaszkodzić dziecku. Depilacja laserowa oraz inne zabiegi z zastosowaniem lasera należą do zabiegów przeciwwskazanych. Laser może powodować podrażnienia, które mogą okazać się trudne do załagodzenia w okresie ciąży. Ponadto nie ma badań naukowych, które gwarantowałyby, że jest to zabieg bezpieczny dla dziecka.Należy pamiętać, że ciąża to okres, w którym należy unikać bólu i stresu, dlatego warto przesunąć w czasie zabiegi, które nie są konieczne. Zawsze należy poinformować osobę wykonującą zabieg o ciąży, aby mogła w sposób bezpieczny dobrać usługę.

Autor: kosmetolog Sandra Stępień

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice