Czym jest powięź?

Powięź jest to zbudowana z tkanki łącznej elastyczna sieć, która okala całe nasze ciało, wszystkie mięśnie i narządy. Stanowi podstawę każdego ruchu, odpowiada za ochronę narządów wewnętrznych i struktur mięśniowo-stawowych oraz prawidłową postawę ciała.

Struktury powięzi

Wyróżnia się trzy struktury: powięź powierzchowną, głęboką oraz mięśniowa. Powięź powierzchowna, dzięki licznym komórkom tłuszczowym, zapewnia ochronę mechaniczną i termiczną oraz ułatwia przesuwanie się skóry nad powięzią głęboką. Powięź głęboka składa się z błony łącznotkankowej, która otacza wszystkie mięśnie, tworzy pochewki nerwów i naczyń krwionośnych, w obrębie stawów wzmacnia ścięgna, otacza narządy i gruczoły, a także łączy ze sobą wszystkie struktury w naszym ciele. Powięź mięśniowa z kolei otacza poszczególne mięśnie oraz stanowi ciągłość ze śródmięsną dzielącą mięśnie na poszczególne włókna i omięsną, która dzieli mięśnie na pęczki włókien.

Budowa i funkcje powięzi

Powięź zbudowana jest w głównej mierze z włókien kolagenowych oraz elastyny. Układ powięziowy jest układem ciągłym, który razem z tkanką mięśniową tworzy system mięśniowo-powięziowy. Powięź rozwija się wraz ze wzrostem organizmu i dostosowuje się do funkcji struktur zlokalizowanych w poszczególnych rejonach ciała człowieka. Każdego dnia układ ten poddawany jest ciągłym napięciom, co może prowadzić do densyfikacji powięzi – to znaczy do zmiany jej gęstości w poszczególnych punktach. Powięź spełnia w naszym ciele wiele ważnych funkcji. Pełni rolę stabilizacyjną, podporową oraz przenosi siły działające na nasz układ mięśniowy. Nadaje kształt otaczanym przez siebie mięśniom oraz odpowiada za ich prawidłową pracę i stabilność stawów. Oprócz tego pełni funkcję transportową – umożliwia transport chłonki w przestrzeniach międzypowięziowych. Spełnia także funkcję amortyzacyjną, absorbuje obciążenia, odciążając i chroniąc stawy przed urazami zewnętrznymi. Powięź buduje, wypełnia oraz scala cały organizm. Występują w niej także wolne zakończenia nerwowe, receptory bólowe oraz proprioreceptory.

Powięź stanowi integralną strukturę naszego ciała, ponieważ występuje w niemal każdym jego zakątku. W przypadku terapii dysfunkcji powięziowych można wpłynąć na poprawę nie tylko mięśni, ale i narządów wewnętrznych i całego organizmu.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice