Metody odnowy biologicznej u sportowców

Metody odnowy biologicznej u sportowców

Poprawa kondycji, wytrzymałości czy sprawności w sporcie nie jest tylko i wyłącznie zasługą dobrze ułożonego planu treningowego. Istotny jest także proces regeneracji po wysiłku fizycznym, który zapewnia odbudowę sił, naprawę mikrouszkodzeń czy powrócenie do stanu równowagi po wykonanym wysiłku. Głównymi celami odnowy biologicznej są aktywacja fizjologicznych procesów wypoczynkowych oraz zapobieganie i zmniejszenie efektów powstałych przeciążeń. Można tutaj zaliczyć aktywny wypoczynek po wysiłku (często jest podobny do treningu specyficznego dla danego sportu), hydroterapię, masaże, w tym także rolowanie, oraz zabiegi fizykoterapeutyczne, np. ciepłolecznictwo czy krioterapia. Są to jedne z najbardziej popularnych metod, które wspomagają regenerację organizmu. Ważne jest, że każdy zabieg odnowy obejmuje wskazania oraz przeciwwskazania ich zastosowania. Należy o tym pamiętać przed podjęciem decyzji o ich skorzystaniu.

Wodolecznictwo

Zabiegi fizykalne o charakterze wodolecznictwa wykorzystują właściwości fizyczne wody, tj. działanie termiczne oraz hydrostatyczne, które stanowią podstawę leczenia. Można tutaj zaliczyć zabiegi wykorzystujące ciśnienie hydrostatyczne wody, np. masaż podwodny czy kąpiel całkowitą, zabiegi wykorzystujące ciśnienie strumienia wody, np. natryski oraz zabiegi, które wymagają użycia tkanin, np. nacierania czy zawijania. Wybór postępowania będzie uzależniony od temperatury wody, czasu trwania zabiegu oraz charakteru działania.

Masaż

Masaż polega na wykorzystaniu specjalnie dobranych chwytów z odpowiednią intensywnością tak, by wywrzeć ucisk na tkanki. W sporcie, poza funkcją regeneracyjną, masaż ma na celu rozluźniać, rozgrzewać oraz zwiększać zdolność mięśni do aktywności. Po wykonaniu intensywnego treningu, zabieg ten pozwoli na szybsze odzyskanie sił.

env

Najczęściej stosowanym zabiegiem cieplnym jest sauna fińska, w której temperatura dochodzi nawet do 120o Celsjusza. Składa się z dwóch etapów: przegrzewania oraz schładzania. Działanie ciepła i zimna na przemian uruchamia procesy termoregulacyjne, poprawia odporność oraz hartuje ciało. W krioterapii stosuje się niską temperaturę, która osiągająca nawet do -160o. Takie warunki powodują wystąpienie naturalnych reakcji obronnych organizmu, dzięki czemu możliwy jest powrót do równowagi w zakresie funkcjonowania ciała.

 

Plan treningowy, prowadzony bez odpowiednio dobranej odnowy biologicznej, może być mało efektywny. Odnowa biologiczna powinna współdziałać z programem treningowym. Pomaga to w utworzeniu kompleksowego działania, którego celem jest osiąganie przez zawodnika jak najlepszych wyników sportowych. Proces odnowy biologicznej stanowi bardzo istotny element w codziennym planie osoby uprawiającej sport. Należy pamiętać, by był indywidualnie dobrany do potrzeb zawodnika oraz by był odpowiednio kierowany.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice