Dlaczego boli szyja? Anatomia kręgosłupa szyjnego.

Dlaczego boli szyja? Anatomia kręgosłupa szyjnego.

Dlaczego boli szyja? Anatomia kręgosłupa szyjnego.

Na szczycie kręgosłupa spoczywa głowa, co z jednej strony wymusza na odcinku szyjnym przenoszenie dużych obciążeń, a z drugiej strony musi dawać dużą mobilność. Różnica między odcinkiem lędźwiowym a szyjnym dotyczy mobilności oraz wielkości krążków międzykręgowych. Mniejsze rozmiary krążków w odcinku szyjnym wpływają na to, że dysfunkcje tej okolicy są niezwykle częste i problematyczne. Dysfunkcje krążków międzykręgowych w segmentach szyjnych oprócz uciskania korzeni nerwowych, prowadzić mogą do ucisku na tętnice kręgowe – co może skutkować częściowym odcięciem dopływu krwi. Skutkiem takiego uszkodzenia krążków międzykręgowych będą bóle głowy, utraty przytomności czy zaburzenia równowagi. Często zdarza się, że utraty przytomności występują jedynie w konkretnych pozycjach, przez co wyniki tomografii komputerowej wykonanej w innej pozycji bywają czyste, pomimo istnienia problemu.

Dlaczego boli szyja? Lokalizacja bólu.

Lokalizacja bólu kręgosłupa może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej przy pierwszych tego typu epizodach, ból lokalizował będzie się
centralnie w okolicach szyi lub karku. Wraz z postępem uszkodzenia, ból będzie promieniował do jednej lub obu łopatek oraz do okolic łokcia, a nawet palców. Przyjmuje się, że im dalej ból promieniuje, tym z większym uszkodzeniem mamy do czynienia. Dość często zdarza się, że dyskopatia w odcinku szyjnym może być powodem zawrotów i bólów głowy, a nawet utraty przytomności. Charakterystyczną cechą dla zespołów dyskowych kręgosłupa jest to, że ból ma tendencję do zmiany położenia. Często na przemian cofa się do kręgosłupa lub idzie w kierunku palców. Jest to typowy obraz dyskopatii i należy wtedy udać się do specjalisty.

Dlaczego boli szyja? Objawy

Dość często oprócz bólu występują również inne objawy. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z uczuciem osłabienia jednej lub obu rąk, zaburzeniami czucia, zmniejszeniem odruchów z mięśnia trójgłowego i ramienno-promieniowego oraz ograniczeniem ruchomości szyi i kończyn górnych, czy w skrajnych przypadkach paraliż.

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice