Fizjoterapia w mukowiscydozie

Fizjoterapia w mukowiscydozie

 Mukowiscydoza to jedna z najbardziej powszechnych nieuleczalnych chorób genetycznych, która atakuje głównie układ oddechowy i pokarmowy, niosąc przy tym szereg powikłań z innych układów w organizmie człowieka. Polega na zaburzeniu funkcjonowania gruczołów zewnątrz wydalniczych, które produkują nadmierną ilość lepkiego śluzu. Powoduje on zaburzenia we wszystkich narządach mających gruczołu śluzowe. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością trzustki.  Jej przyczyną jest mutacja genu odpowiedzialnego m.in. za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR.

Objawy ze strony układu oddechowego:

  • kaszel;
  • nawracające zapalenie płuc;
  • krwioplucie;
  • zapalenie oskrzelików;
  • obturacyjne zapalenie oskrzeli;
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych;
  • polipy nosa.

Objawy ze strony układu pokarmowego:

  • kamicę żółciową;
  • powiększenie objętości brzucha;
  • obfite i nieuformowane stolce;
  • nawracające zapalenie trzustki;
  • skręt jelita w okresie płodowym;
  • niedrożność smółkową.

Mukowiscydoza może również powodować bezpłodność, osteoporozę, obrzęk ślinianek przyusznych oraz place pałeczkowate.

Metody fizjoterapeutyczne

Fizjoterapia w mukowiscydozie jest prowadzona przez całe życie pacjenta, kilka razy dziennie ma ona na celu oczyścić drzewo oskrzelowe z zalegającej w nich wydzieliny. Niezastosowanie ćwiczeń jednego dnia może prowadzić do zaostrzenia objawów. Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia oddechowe, które są dobierane indywidualnie do pacjenta w zależności od jego wieku i stanu klinicznego. Wykorzystuje się różne techniki ćwiczeń oddechowych np. technika natężonych wydechów, która polega na wydychaniu powietrza przez otwarte usta ze zmienną prędkością czy tzw. Aktywny cykl oddechowy. Czyli technika polegająca na wykonywaniu kilku krótkich i długich wydechów, a następnie oddychanie metodą natężonych wydechów, podczas wydechów można dodatkowo zastosować oklepywanie w klatkę piersiową.  Jedną z metod w leczeniu choroby to drenaż ułożeniowy oraz czynności, które go wspomagają: : uciski, wstrząsanie, oklepywanie oraz wibracje klatki piersiowej. Wyróżnia się 6 pozycji ułożeniowych:

  1. Leżenie na brzuchu z głową skierowaną lekko w dół
  2. Ułożenie na lewym boku z głową skierowaną w dół
  3. Ułożenie na prawym boku z rotacją tułowia do tyłu i głową skierowaną w dół
  4.  Leżenie na plecach z głową skierowaną w dół
  5. Ułożenie na wznak.
  6. Siad z lekkim pochyleniem tułowia do przodu.

Osoby chore na mukowiscydozę powinny, stosować inhalację z lekami rozszerzającymi oskrzela, przeciwzapalnymi, antybiotykami oraz mukolitykami nawet kilka razy dziennie.

Zainteresowanych tym zagadnieniem zachęcamy do lektury poniższego artykułu: https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/270502/burdacki_et-al_metody_fizjoterapii_stosowane_w_leczeniu_mukowiscydozy_2020.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice