IPL (Intense Pulse Light) to wielozadaniowe urządzenie stosowane w kosmetologii, które zwane jest potocznie laserem, ale absolutnie nim nie jest. IPL w odróżnieniu od lasera emituje niespójne fale świetlne o szerokim spektrum działania, w związku z czym mogą być one absorbowane przez różne chromofory, światło lasera jest z kolei spójną i uporządkowaną w jednym kierunku wiązką światła o jednej długości fali.
Zastosowanie IPL w kosmetologii
Urządzenie IPL może być wykorzystywane w celu usunięcia owłosienia, odmładzania, redukcji przebarwień, rumienia oraz problemów skórnych takich jak trądzik. Najczęściej stosowany jest właśnie do usuwania owłosienia, choć nie jest to tak skuteczna metoda jak depilacja laserowa. W przypadku fotoodmładzania IPL niweluje zmiany pigmentacyjne oraz pobudza syntezę kolagenu. W przypadku likwidacji przebarwień przy użyciu IPL, obserwuje się ściemnienie skóry w miejscu przebarwienia, a dopiero po około 1,5 tygodnia skóra zaczyna się złuszczać, a przebarwienie stopniowo zanika. Regeneracja skóry po zabiegach IPL trwa do miesiąca, a przez pierwsze 2-3 dni należy obchodzić się z nią delikatnie, ponieważ jest podrażniona. W terapii trądziku światło IPL wykazuje działanie przeciwbakteryjne.
Przeciwwskazania do zabiegów z IPL
Przed każdym zabiegiem przeprowadzany jest wywiad, podczas którego wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu z zastosowaniem IPL. Należą do nich m. in.: choroby nowotworowe, bielactwo, epilepsja, łuszczyca, świeża opalenizna, stany zapalne i zmiany niewiadomego pochodzenia znajdujące się na twarzy. Przeciwwskazane jest również stosowanie retinoidów w okresie pół roku czy sterydów w okresie trzech miesięcy przed zabiegiem.
Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest kluczowe w uzyskaniu najoptymalniejszych efektów w każdym przypadku wykorzystania tego urządzenia. Nie należy lekceważyć tego, co mówi osoba wykonująca zbieg, gdyż jest ona ekspertem i potrafi ocenić niekorzystny wpływ jaki może wystąpić podczas niewłaściwej pielęgnacji miejsca zabiegowego.