Kardiomiopatia przerostowa

Główną funkcją serca jest pompowanie krwi do naczyń krwionośnych, aby każda, nawet najmniejsza komórka ciała, została w nią zaopatrzona. Ten najważniejszy mięsień, musi mieć prawidłowo wykształtowane wszystkie struktury, aż po sam koniec- jakim jest koniuszek serca. Nasza swoista pompa krwi dzieli się na cztery części. Od góry składa się z dwóch przedsionków a od dołu z dwóch komór. Jeśli któraś z części ma nadmierną ilość tkanki mówimy o przeroście.

Rodzaje i przyczyny kardiomiopatii przerostowej

Pogrubienie mięśnia sercowego najczęściej dotyczy lewej komory, co prowadzi do upośledzenia jej funkcji a dalej objawów niewydolności. W kardiomiopatii przerostowej można wyróżnić jej dwie postaci. Pierwszą z nich jest postać bez zwężenia drogi odpływu. Drugim przypadkiem jest postać ze zwężeniem drogi odpływu, przez co przy każdym skurczu serca, odpływ krwi utlenionej do aorty jest zaburzony. Skutkiem tego organizm zaopatrywany jest w zbyt małą ilość tlenu a w sercu zaczynają powstawać zastoje krwi. Najczęstszą przyczyną kardiomiopatii jest dziedziczna mutacja genetyczna lub objaw choroby genetycznej tj. choroba Pompego czy zespół Leopard.

Objawy kardiomiopatii przerostowej

Objawy mogą pojawić się w różnym wieku, zarówno u małych dzieci jak i seniorów czy młodych sportowców.  Chorzy zgłaszają nasilającą się duszność przy wysiłku bądź w pozycji leżenia, typowe stają się bóle dławicowe, które imitują mocny ucisk bądź pieczenie w okolicy mostka. Mogą one promieniować do żuchwy a także do kończyn górnych, zwłaszcza do lewego ramienia czy przedramienia. Częste zaburzenia rytmu powodują uporczywe kołatania serca. Nierzadko chorzy doznają omdleń i zawrotów głowy. Niebezpieczne dla życia stają się długie utraty przytomności w wyniku których, niedotleniony zostaje centralny układ nerwowy. Kardiomiopatia przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Jednak ocenia się ją jako najczęstszą przyczynę zgonów wśród młodych sportowców. Dlatego więc, każdy sportowiec powinien mieć na uwadze, że jeśli po większym i długotrwałym wysiłku fizycznym wystąpią wyżej wymienione objawy musi koniecznie i jak najszybciej udać się do specjalisty. W przeciwnym razie może wystąpić najgorsza możliwość-nagła śmierć sercowa.

Diagnostyka i leczenie kardiomiopatii przerostowej

Aby dokonać diagnozy kardiolog wykonuje echokardiografię serca – potocznie zwaną echem serca. Rozpoznanie choroby bezwzględnie kwalifikuje pacjenta do leczenia. Gdy jednak leczenie nie łagodzi objawów a choroba stale nasila symptomy konieczne staje się leczenie inwazyjne tj. wszczepienie kardiowertera-defibrylatora a nawet ratujące życie przeszczepienie mięśnia sercowego. Pacjenci, u których rozpoznano HCM powinni stale pilnować badań okresowych a wszelkie zmiany i pogorszenia stanu zdrowia zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu. Ponadto przeciwwskazane stają się wszelkie forsujące czynności życia codziennego. Przykrego wyboru muszą dokonać sportowcy, rozpoznanie choroby zwykle wyklucza ich z brania udziału w intensywnych ultramaratonach czy wielogodzinnych wyścigach kolarskich.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice