Kosmeceutyki – co to takiego?

Kosmeceutyki – co to takiego?

W kontekście prawnym w Polsce nie istnieje pojęcie kosmeceutyków, jednakże potocznie uznaje się je za kosmetyki o bardziej spektakularnym działaniu niż kosmetyki zwane zwykłymi. Stanowią coś w rodzaju formy pośredniej pomiędzy kosmetykiem a lekiem. Kosmeceutyki uznawane są za kosmetyki bezpieczniejsze dla skóry, posiadają mniej substancji drażniących takie jak konserwanty czy substancje zapachowe, a więcej substancji aktywnych.

Kosmeceutyki – do czego służą?

Kosmeceutyki, zwane też dermokosmetykami należą do grupy kosmetyków, które najczęściej można zakupić w aptekach. Celem stosowania tych produktów jest wspomaganie terapii w przebiegu różnych schorzeń skórnych. Sprawdzają się także dla osób posiadających skórę o zwiększonej wrażliwości. Na rynku dostępne są kosmeceutyki pielęgnujące skórę np. dotkniętą łupieżem, atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem pospolitym, różowatym czy łuszczycą.

Kiedy można je stosować?

Wprowadzenie do pielęgnacji kosmeceutyków, a także jakichkolwiek kosmetyków w przypadku przebiegu schorzeń skórnych, należy skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub kosmetologiem, aby upewnić się że nie będą one wywoływały działań niepożądanych w związku z stosowanymi lekami.

Jakie składniki można znaleźć w kosmeceutykach?

W skład kosmeceutyków wchodzą składniki faz wodnej i tłuszczowej preparatów, a także różnego rodzaju składniki aktywne. Do popularniejszych należą m.in.:

-substancje przeciwutleniające – pełnią nie tylko rolę ochronną względem kosmetyku, ale również neutralizują wolne rodniki będące przyczyną przedwczesnego starzenia, wzmagają produkcję kolagenu i elastyny, a także chronią DNA;

– ceramidy – wspierają prawidłową odbudowę naskórka i bariery ochronnej skóry;

– czynniki wzrostu – białka stymulujące procesy komórkowe, uczestniczące w procesie przekazywania sygnałów pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą;

-hydroksykwasy – substancje wykazujące działanie złuszczające;

-peptydy – stymulujące syntezę kolagenu czy proces gojenia się ran;

-substancje przeciwzapalne – łagodzące stan zapalny.

 

Pomimo prawnego braku istnienia pojęcia kosmeceutyku czy dermokosmetyku i uznania, że są one używane jedynie jaki chwyt marketingowy, warto jednak zwrócić uwagę na składy tych produktów. Może się okazać, że są one znacznie bardziej wartościowe niż kosmetyków dostępnych na drogeryjnych półkach i naprawdę mogą pomóc przywrócić skórze równowagę.

Mgr Sandra Sędzielewska

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice