Pielęgnacja dłoni poddawanych częstej dezynfekcji

Problemy skórę związane z częstym myciem rąk

Częste mycie dłoni, jak również ich dezynfekcja sąnieodłącznym elementem pracy wśród wielu środowisk zawodowych m. in. w branży medycznej czy kosmetycznej. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce zmusiła jednak wszystkich do zwiększenia częstotliwości tych czynności, a szczególnie dezynfekcji dłoni, która nie należy do standardów w warunkach domowych.

Pielęgnacja suchych dłoni

Mycie rąk ma przede wszystkim na celu ich odświeżenie, oczyszczenie z zabrudzeń, ale również usunięcie części drobnoustrojów. Środki dezynfekcyjne natomiast, wykazują szerokie spektrum działania wobec bakterii, wirusów i grzybów, dzięki czemu czynią skórę biologicznie czystą i zapobiegają transmisji zakażeń poprzez dłonie. W stanie epidemii wskazanym jest stosowanie obu technik, aby jak najbardziej ograniczyć źródła zakażenia. Stosowanie wody i mydła jest dobrze tolerowane przez skórę, jednak środki dezynfekcyjne składają się w głównej mierze z alkoholu, który powoduje przesuszenie skóry i inne niechciane skutki. Sucha skóra jest zwykle pierwszym objawem naruszenia bariery ochronnej naskórka. W kolejnych etapachpojawia się zaczerwienienie, ból, szczypanie, świąd, pęknięcia, a w najgorszym przypadku dochodzi nawet do rozwoju zmian alergicznych. Aby warstwa ochronna mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję i prawidłowo zapobiegać przenikaniu drobnoustrojów w głąb skóry, powinna być stale nawilżona. Zatem po umyciu dłoni i ich dokładnym osuszeniu,wskazanym jest używanie kremu. Kremy te powinny wykazywać działanie kojące, nawilżające i regenerujące naskórek. W składzie warto zwrócić uwagę na zawartość pantenolu, alantoiny, witaminy A, E, mocznika, masła shea czy ceramidów. Dla wygładzenia dłoni zalecane jest stosowanie peelingów raz lub dwa razy w tygodniu.

Pielęgnacja suchych dłoni w gabinecie kosmetycznym

W gabinecie kosmetycznym warto zainteresować się też kompleksowymi zabiegami pielęgnacyjnymi na dłonie z peelingiem, maską i parafiną. Dobrą metodą domowejpielęgnacji jest też nałożenie grubej warstwy kremu na dłonie i zabezpieczenie ich bawełnianymi rękawicami.Działania prewencyjne pozwolą uchronić skórę dłoni przed uszkodzeniami bariery ochronnej lub pozwolą spowolnić ich postępowanie. Dzięki temu, kiedy epidemia się skończy i tak częste mycie i dezynfekowanie dłoni nie będzie już potrzebne, kroki do poprawy stanu skóry nie będą już tak trudne i długotrwałe.

 

Autor: kosmetolog Sandra Stępień

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice