Rola aktywności ruchowej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym

Rola aktywności ruchowej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym

Choroby cywilizacyjne to schorzenia, które są globalnym problemem, a do ich nasilenia przyczynia się niestety rozwój cywilizacji. Ich główną przyczyną jest styl życia, który ludzie chcą dostosować do szybkiego tempa rozwoju osobistego, jak i gospodarczego. Choroby układu krążenia takie jak miażdżyca i nadciśnienie, choroby układy oddechowego, otyłość i depresja to tylko niektóre ze schorzeń, które uznaje się za choroby XXI w. W rozwijaniu się tych chorób pomaga życie w ciągłym biegu, duży stres i złe nawyki żywieniowe, które bardzo często wynikają z braku czasu na przygotowanie wartościowego posiłku.

Jaka w tym wszystkim jest rola aktywności ruchowej?

Aktywność ruchowa oddziałuje na każdy układ w naszym ciele. Już lekki, systematyczny wysiłek fizyczny powoduje lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych oraz polepsza stan naczyń krwionośnych. Może to chronić przed zawałami, miażdżycą, czy innymi schorzeniami układu krwionośnego. Wdrążenie aktywności usprawni również mechanikę oddychania. Zwiększy maksymalną objętość płuc, przez co dojdzie do poprawy wydolności. Ruch wpływa również na zmiany hormonalne w naszym ciele. Przyczynia się do uwalniania endorfin czyli tzw. hormonów szczęścia, które mają działanie relaksujące, a także poprawiają nasz nastrój. Dla wielu uprawianie sportu jest dobrym sposobem na rozładowanie emocji, w szczególności tych negatywnych. Niższy poziom stresu umożliwia lepsze radzenie sobie z problemami i podejmowaniem decyzji. Pomaga również w polepszeniu jakości snu, który jest niezbędny do regeneracji naszego organizmu. Systematycznie wykonywana aktywność fizyczna w połączeniu w dietą ma ogromny wpływ na zmniejszenie otyłości, która prowadzi do innych problemów ze zdrowiem.

Aktywność ruchowa jako profilaktyka chorób

Aktywność ruchowa jak najbardziej może być traktowana jako profilaktyka wszelkich chorób. Często jest kojarzona jako mordercze ćwiczenia na siłowni, czy długotrwałe wysiłki fizyczne. Jednak zwykły spacer, pływanie na basenie lub praca w ogródku to jest już ruch, który ma znaczenie. Ludzie cierpią na brak czasu, często jest to właśnie wymówką, ale też dużą przyczyną dlaczego ta ważna aktywność ruchowa tak sporadycznie pojawia się w planie ich dnia. Jednak mając na uwadze swoje zdrowie, ważne jest aby znaleźć chociaż chwilę wolnego i poświęcić ją na spacer, czy jazdę na rowerze. Przyjemną opcją spędzania czasu są również ruchowe zajęcia grupowe, gdzie nie tylko dba się o zdrowie fizyczne, ale też przez pozytywny kontakt z innymi ludźmi i pracę w grupie poprawia się psychika, która jest tak samo ważna.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice