Stopa wydrążona – obraz kliniczny i postępowanie diagnostyczne

Stopa wydrążona

W prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, stopy stanowią niezwykle istotny element. Każdego dnia utrzymują i przenoszą ciężar całego ciała, a wszelkie nieprawidłowości w ich budowie mają wpływ na funkcjonalność wyżej położonych segmentów. Zatem bagatelizowanie pojawiających się problemów nie jest najlepszym pomysłem.

Obraz kliniczny

Zniekształcenie w postaci stopy wydrążonej polega na nadmiernie uniesionym łuku stopy w odcinku pomiędzy głowami kości śródstopia a guzem piętowym, który nie ulega spłaszczeniu pod wpływem obciążenia, a na plantokonturogramie w środkowej części nie pozostawia śladu. Kąt zawarty pomiędzy wcześniej wymienionymi strukturami anatomicznymi stopy przewyższa wartość 25-30 stopni. Stęp ustawiony jest piętowo i lekko w supinacji, natomiast kości śródstopia w zgięciu podeszwowym. Palce przybierają charakter szponiasty, a rozcięgno podeszwowe ulega przykurczowi. Wszystkie te deformacje prowadzą do zaburzeń biomechaniki chodu. Nierzadko występuje znaczne zmniejszenie prędkości chodu, długości kroku, przyjmowania większych obciążeń, jak i amortyzacji wstrząsów. Pojawić się mogą również odciski, nagniotki i modzele oraz ból stopy.

Przyczyny powstawania stopy wydrążonej

Do przyczyn powstawania opisywanego zniekształcenia zalicza się czynniki neurologiczne oraz pourazowe. Uznaje się, że dwie trzecie wszystkich przypadków stopy wydrążonej należy do grupy pierwszej. Najczęściej pojawiającą się jest CMT, czyli choroba Charcota-Mariego-Tootha. To genetycznie uwarunkowana neuropatia czuciowo-ruchowa, której objawem jest dużo wolniejsze przewodnictwo nerwowe, co w sposób negatywny wpływa na równowagę mięśniową. Jako kolejną można wymienić chorobę Dejerine-Sottasa, czy też ataksję Friedreicha, poliomyelitis oraz syndrom Roussy’ego-Levy. Do przyczyn neurologicznych zalicza się również wady strukturalne rdzenia kręgowego oraz wszelkie atrofie rdzeniowo-mięśniowe. Warto zauważyć, że u ponad 30% osób z porażeniem mózgowym stopa wydrążona stanowi realny problem. Przyczyny pourazowe to m.in. rany miażdżone, przykurcz Volkmanna, wadliwy wzrost kości, uszkodzenie nerwu kulszowego czy niektóre urazy mechaniczne.

Rozpoznanie stopy wydrążonej

Aby dokonać rozpoznania należy posłużyć się badaniem klinicznym oraz wykonać badanie rentgenowskie w obciążeniu. W niektórych przypadkach okazuje się konieczne USG oraz MRI okolicy stawu skokowego i stopy. Wymienione badania obrazowe pozwalają zauważyć wszelkie zmiany kostno-chrząstkowe. Warto wspomnieć o wykorzystaniu podoskopu i platformy diagnostycznej, które w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem, umożliwiają zarówno rozpoznanie typu deformacji, jak i patologicznych cech pojawiających się w statyce i dynamice.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice