Torbiel Bakera

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera znana również pod nazwą cysta Bakera czy torbiel dołu podkolanowego to obrzęk który zlokalizowany jest w tylnej części stawu kolanowego. Jest łatwa do wyczucia podczas palpacji, przyjmuje postać guzka. Powstaje w wyniku urazu, stanu zapalnego czy choroby która obejmuje układ kostno-stawowy. Jest to zmiana nienowotworowa, nie ulegająca przekształceniu w raka. Natomiast wymaga ona rehabilitacji.

Rozpoznanie torbieli Bakera

Najbardziej narażone na cystę są osoby które uprawiają sport, liczne mikrourazy a także niedoleczone kontuzje, nieprawidłowa biomechanika stawu sprzyjają jej rozwojowi. Poza sportowcami narażone są także osoby otyłe jak i osoby z różnymi stanami zapalnymi stawów. Obecność torbieli można wyczuć w dole podkolanowym w postaci guzka, z początku może on nie dawać dolegliwości bólowych, jednak okolica ta może być znacznie ocieplona i zaczerwieniona. Pojawia się również obrzęk a następnie ból. Należy się wtedy udać do lekarza w celu dokładnego zdiagnozowania cysty, i podjęcia odpowiednich kroków. Lecząc torbiel skupiamy się przede wszystkim na leczeniu stawu kolanowego oraz na etiologii powstania torbieli  a także jej wielkości.

Rehabilitacja torbieli Bakera

Najważniejszym elementem rehabilitacji będzie przerwanie sportu czy rekreacji która wywołała torbiel, a zastąpienie jej inną formą aktywności ruchowej w przyszłości. Kolejnym ważnym elementem będzie wdrożenie do naszego treningu rozciągania a także ćwiczeń wzmacniających staw kolanowy.  W poważniejszych przypadkach zalecany jest odpoczynek w domu z kończyną w górze a także odciążanie jej. Możemy również zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak krioterapia, czyli leczenie zimnem. Inną również skuteczną terapią będzie jonoforeza czyli wprowadzenie leku za pomocą prądu stałego. Możemy także zastosować masaże, kinesiotaping, czy inne zabiegi przyspieszające regeneracje i gojenie. Pacjenci reagują również bardzo dobrze na kinezyterapie, odpowiednio dobrane ćwiczenia przez fizjoterapeutę pomagają przyspieszyć proces powrotu pacjenta do zdrowia.

Cysta Bakera to dosyć częsty problem u osób aktywnych fizycznie, na jej powstanie wpływ może mieć wiele czynników. Nie należy jednak panikować, wystarczy odpowiednia diagnoza lekarska, prawidłowo dobrana rehabilitacja oraz parę dni odpoczynku i znów będziemy mogli powrócić do aktywności fizycznej, teraz oczywiście świadomi błędów które popełniliśmy.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice