Trądzik różowaty

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych na podłożu łojotoku i zaburzeń naczynioruchowych. Umiejscawia się on wyłącznie na twarzy, najczęściej u kobiet, zwykle w wieku dojrzałym. Do czynników sprzyjających powstawaniu trądziku różowatego należy zaliczyć zaburzenia naczynioruchowe, zaburzenia hormonalne związane z okresem przekwitania, współistnienie chorób żołądka i jelit związanych z infekcją Helicobater pylori, a także obecność roztocza Demodex folliculorum. Zmiany chorobowe zwykle zaostrzają są w wyniku stresu, stosowania używek, stosowania niektórych leków i kosmetyków. Trądzik różowaty może występować na czterech stadiach. W pierwszym stadium pojawia się przemijający rumień w centralnej okolicy twarzy. W trzecim stadium dochodzi do utrwalenia się zmian rumieniowych i powstawania rozszerzonych naczyń krwionośnych – teleangiektazji. Trzecie stadium charakteryzuje się pojawieniem się zmian zapalnych w postaci grudek i krost. Ostatnie stadium dotyczy zwykle wyłącznie mężczyzn i objawia się pojawieniem zmian przerostowych, szczególnie nosa.

Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym wymaga specjalistycznej pielęgnacji zarówno domowej, jak i gabinetowej. W pierwszym i drugim stadium choroby można wykonywać zabiegi oczyszczające z zastosowaniem peelingu kawitacyjnego, oksybrazji oraz kwasu azelainowego i migdałowego. Nie ma też przeciwwskazań do wykonywania zabiegów ułatwiających penetrację składników aktywnych w głąb skóry, takich jak mezoterapia bezigłowa, mikroigłowa, jonoforeza czy sonoforeza. Koniecznym jest stosowanie preparatów uszczelniających naczynia krwionośne, takich jak witamina C, flawonoidy, garbniki czy związki krzemu. Kiedy pojawią się rozszerzone naczynia krwionośne, można usunąć je metodą elektrokoagulacji, IPL lub przy użyciu lasera. Pojawienie się teleangiektazji nie stanowi również przeciwwskazania do wykonywania zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Natomiast przeciwwskazane jest wykonywanie jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych na trzecim etapie rozwoju choroby, kiedy pojawiają się zmiany zapalne. Na tym etapie wymagana jest konsultacja z lekarzem dermatologiem i wprowadzenie terapii farmakologicznej. Czwarte stadium poza leczeniem farmakologicznym, zwykle wymaga też postępowania zabiegowego, najczęściej chirurgicznego.

Zalecenia przy trądziku różowatym

Najważniejszym elementem terapii trądziku różowatego jest zapobieganie powstawaniu kolejnych etapów choroby. Ogromne znaczenie odgrywa tutaj codzienna pielęgnacja skóry. Absolutnie zakazane jest mycie twarzy przy pomocy mydła, stosowanie kosmetyków zawierających w składzie alkohol, peelingów ziarnistych, korzystanie z zabiegów rozgrzewających np. z wapozonem, z zabiegów mikrodermabrazji, sauny, solarium. Wpływ na skórę wykazują też czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, ostre słońce, dlatego istotne jest stosowanie kremu odpowiednio dobranego pod porę roku oraz stosowanie fotoprotekcji przez cały rok. W miarę możliwości, należy ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu, kawy, pikantnych i gorących potraw.

Mgr Sandra Stępień

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice