Dlaczego połóg jest ważny?

Dlaczego połóg jest ważny?

Dlaczego połóg jest ważny?

Połóg jest to czas, w którym ciało kobiety powraca do fizjologicznego stanu sprzed ciąży i porodu. W tym okresie w organizmie kobiety, jak i w jej życiu zachodzi wiele zmian. Musi ona zaadaptować się do nowej funkcji, jednocześnie dbając jak najlepiej o nowo narodzone dziecko, tym samym nie zapominając o sobie.

Ile trwa połóg?

Okres połogu trwa umownie około 6. tygodni. Możemy podzielić go na trzy okresy:

-I okres to 24 h po porodzie (tak zwany połóg kliniczny);

-II okres: połóg wczesny – do 2. tygodnia po porodzie;

III okres: połóg późny – po 3. tygodniu od porodu.

Co się dzieje w okresie połogu?

Okres ten wiąże się nie tylko ze zmianami fizycznymi, ma również ogromny wpływ na stan emocjonalny młodej mamy. W okresie połogu kobieta musi zmierzyć się z szeregiem pojawiających się zmian i objawów. Wyróżnia się bóle podbrzusza i skurcze macicy, spowodowane jej obkurczaniem. Często pojawiają się problemy z wypróżnianiem. Połóg jest okresem gojenia się ran pojawiających się na skutek pęknięcia, nacięcia czy założonych szwów, którym towarzyszy ból i obrzęk. Prócz tego mogą pojawić się tak poważne objawy jak późne krwotoki poporodowe, zakażenia połogowe, zakrzepica czy problemy z laktacją. Połóg jest okresem, kiedy nagle spada na kobietę ogromna odpowiedzialność. Zmiany w psychice kobiety mogą doprowadzić nawet do depresji poporodowej. Silne emocje wywołane są zmianami hormonalnymi. Wszystkie te czynniki oraz towarzyszące im ból i zmęczenie wywołują często nerwowość i zmienność nastrojów.

Jak sobie pomóc?

Niezmiernie ważnym aspektem połogu jest dieta. Wszystko, co będzie obecne w pożywieniu matki trafi z pokarmem do organizmu dziecka, należy więc wybierać wartościowe produkty. Dieta matki powinna być zdrowa, lekkostrawna i urozmaicona. Kolejnym istotnym czynnikiem pomagającym przebyć okres połogu jest aktywność fizyczna – wspomoże powrót do formy, a jednocześnie korzystnie wpłynie na nastrój.

Istotnym jest, aby kobieta, obok opieki nad potomkiem, również jak najlepiej zadbała o siebie w tym ważnym okresie. W czasie połogu warto otoczyć kobietę dodatkowym wsparciem w domu, aby odciążyć ją od obowiązków i pozwolić spokojnie wejść w kompetencje i rolę mamy.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice