Ultradźwięki i kawitacja

Ultradźwięki i kawitacja

Ultradźwięki wywołując działanie mechniczne – mikromasaż (2-3 W/cm2; 800 kHz), ale także cieplne – lokalne przekrwienie, czy fizykochemiczne (reakcje chemiczne wywołane w komórkach i tkankach, a także zjawisko kawitacji). Zmieniają odczyn tkanek w kierunku zasadowym. W kosmetologii i medycynie stosuje się ultradźwięki o częstotliwości 18 kHz do 10 MHz (wysoka częstotliwość – 3-10 MHz, średnia częstotliwość 1-3 MHz, mała częstotliwość – 18-1000 kHz). Urządzenia służące do zabiegów ultradźwiękami wytwarzają energię w sposób ciągły i przerywany (impulsowy). Przy impulsowym sposobie generowania ultradźwięków  można mówić o współczynniku wypełnienia – zmniejszenie współczynnika wypełnienia powoduje zmniejszenie działania ultradźwięków na dany obszar tkanek np. 100% wypełnienia – ciagły przepływ fali – głębokie przegrzanie tkanek, 50 % wypełnienia – wytwarzanie ultradźwięków przez połowę czasu pracy, słabsze działanie na tkankę.

Dzięki ogrzaniu tkanek następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost temperatury oddziałuje na tkankę nerwową – uzyskanie działania przeciwbólowego. Najwyższy wzrost temperatury można zaaobserwować w tkance kostnej, ścięgnach, tkance nerwowej i mięśniowej. Zbyt duża ilość dostarczanego ciepła, czas ekspozycji, czy zwiększona wrażliwość tkanki może doprowadzić do zniszczenia tkanek, denaturacji białka, dlatego w fizykoterapii stosuje się odpowiednie dawki: słabe do 0,5 W/cm2, średnie 0,5 – 1,5 W/cm2, mocne 1,5 – 2,0 W/cm2. Częstotliwość z zakresu 1 MHz (wnika do 3cm włąb skóry) do 3 MHz (działanie powierzchniowe). Czas zabiegu 1-10 min, przy czym rozróżnia się czas: krótki do 3 minut, średni do 6 minut, długi do 9 minut. Głowicę do masażu prowadzi się okrężnie.

Ultradźwięki wykorzystanie

Ultradźwięki wykorzystuje się do leczenia ran, wprowadzania leku, substacji aktywnej za pomocą głowicy ultradźwiękowej – zwiększa przenikanie wprowadzanej substancji (sonoforeza). Substancje mogą przenikać przez mieszki włosowe i gruczoły potowe, dzięki wytwarzanemu ciepłu, błony komórkowe stają się przepuszczalne, możliwy jest lepszy transport składników w głąb skóry, natomiast mikromasaż „wtłacza” aktywne substancje. W sonoforezie używa się ultradźwięki wysokiej i średniej częstotliwości 1-10 MHz. Sonoforezę można łączyć z innymi zabiegami np jontoforezą.  W celu prawidłowego przeporowadzeniu zabiegu stosuje się żel sprzęgający – zazwyczaj żel, krem z substancjami odżywczymi, nawilżającymi.    Nie wykonuje się zabiegów z ultradźwiękami na obszar: klatki piersiowej i brzucha, serca, gonad, odcina szyjnego powyżej trzeciego kręgu. Inne przeciwskazania: niezakończony wzrost kostny, obecność metalowych implantów i innych elementów zabiegowych w okolicy zabiegu, zmiany miażdżycowe naczyń, ciąża, zakrzepowe zapalenie żył, dermatozy w miejscu zabiegu, jak i przerwana ciągłość naskórka, czy stany zapalne, a także alergia na substancję czynną przy zabiegu sonoforezy.

 

Ultradźwięki i kawitacja – działanie

Powstawanie w cieczy pęcherzyków, a później ich pękanie nazywane jest kawitacją.  Uzyskuje się je poprzez rozchodzenie się fali, która wytwarza w fazie rozrzedzenia podciśnienie. Dzięki fali uderzeniowej, która powstaje po pęknięciu pęcherzyka, degradowane są elementy biologiczne tkanki wokół niego. Kawitację przeprowadza się dźwiękami o niskiej częstotliwości (występuje przy częstotliwości 500 kHz)  – wyższe nie powodują powstawania zjawiska kawitacji. Spowodowane jest to faktem, iż przy wyższych częstotliwościach kawitacja nie zachodzi, ponieważ powstawanie pęcherzyków jest powolnym procesem.  Zjawisko kawitacji może być nieinercyjne – fale ultradźwiękowe wymuszają ruch pulsowania i rozrastania

pęcherzyków kawitacyjnych i inercyjne – podczas zapadania w fazie zagęszczenia fali, wytwarzają się lokalne fale uderzeniowe. Dzięki kawitacji uzyskuje się złuszczanie powierzchownej warstwy naskorka, a także eliminuje się bakterie i grzyby.

 Ultradźwięki zastosowania kosmetyczne

Obecnie stosuje się kawitację ultradźwiękową w celu redukcji tkanki tłuszczowej – np. po zabiegu lipolizy iniekcyjnej. Dzięki kawitacji dochodzi do rozerwania i uwalniania trójglicerydów do przestrzeni międzykomórkowej. Zastosowanie lipolizy iniekcyjnej powoduje zwiększenie tego zjawiska o 40 %. Zabieg stosuje się na okolice twarzy, kończyn górnych i dolnych, tułowia, brzucha (objęte nadmiarem tkanki tłuszczowej).

W kosmetyce ultradźwięki stosowane są także w celu złuszczenia naskórka –  peeling kawitacyjny. Poprzez rozchodzenie się fali uderzeniowej w wyniku przyłożenia szpatuły urządzenia do peelingu kawitacyjnego do wybranego obszaru, który wcześniej przeciera się wacikiem nasączonym solą fizjologiczną (lub preparatami, tonikami specjalnie do tego przeznaczonymi), usuwane są zanieczyszenia znajdujące się naskórze, następuje oczyszczenie porów skórnych.

Można zauważyć efekt odmłodzenia skóry spowodowany pobudzeniem krążenia. Peeling stosuje się w celu przygotowania skóry do kolejnych zabiegów, trwa około 15 minut. Uzyskuje się: poprawę mikrokrążenia, odżywienia skóry, regenerację skóry, poprawę elastyczności, napięcia, czy redukcję blizn i przebarwień. Ultradźwięki stosuje się także przy usuwaniu owłosienia – po uprzednim wydepilowaniu skóry woskiem, poprzez ultradźwięki wprowadza się do mieszka włosowatego enzymy, które rozpuszczają keratynę znajdującą się we włosie, a także zakłócają pracę komórek, które są odpowiedzialne za wzrost włosa.

Ultradźwięki znajdują zastosowanie także w przemyśle czy medycynie – ultrasonografii (badanie wielkości, kształtu, położenia narządów). Wykorzystuje się różnicę pomiędzy różnym rozchodzeniem się fal ultradźwiękowych w tkankach miękkich.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą makijaż permanentny katowice, oraz salon kosmetyczny katowice

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice