Whiplash

Whiplash

Whiplash – opis urazu

Whiplash to najbardziej powszechny uraz u osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych, dotykający ponad 80 %. Występuje on w wyniku przeprostu w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego, przy jednoczesnym względnym zgięciu jego wyższej części, na skutek czego cały kręgosłup szyjny przybiera kształt litery „S” w momencie uderzenia. Urazy typu whiplash dają dość ogólne objawy takie jak: bóle szyi oraz jej sztywność, bóle ramion (często promieniujące), parestezje, dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego, bóle głowy, zaburzenia widzenia, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Jednakże nie ma żadnego specyficznego testu neurofizjologicznego, który jednoznacznie zdiagnozowałby tego typu uraz.

Whiplash – objawy i leczenie

Oprócz powyższych objawów klinicznych, u pacjenta można zaobserwować zmiany w zachowaniu manifestujące się poprzez depresję, złość, strach, rozdrażenienie, pewne oznaki hipochondii, a nawet zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.Leczenie urazów typu whiplash jest ciężkie z powodu uogólnionych objawów oraz często braku jednoznacznej diagnozy. Na początku, stosuje się kołnierz ortopedyczny w celu ograniczenia zakresu ruchu w odcinku szyjnym, jednak ostatnie badania wskazują na to, że wczesne mobilizacje mogą prowadzić do szybszego powrotu do zdrowia, a zbyt długie unieruchomienie może powodować odwrotny efekt. W większości przypadków stosuje się leczenie objawowe, które dotyczy głównie zmniejszenia bolesności głowy, wzmocnienia mięśni szyi oraz górnej części grzbietu, poprawy propriocepcji oraz kontroli motorycznej szyi, która mogła zostać zaburzona przez stymulacje nocyceptywną oraz hamowanie poszczególnych ruchów.

Whiplash – rokowania

Rokowania po tego typu urazach są dobre, jednak niektóre wymagają naprawdę dużo czasu. W niektórych przypadkach powrót do pełnej sprawności zajmuje nawet do kilku miesięcy, dlatego też należy starać się nie tylko o powrót do pełnej sprawności fizycznej, ale zadbać, by stan psychiczny pacjenta nie ulegał pogorszeniu z uwagi na przeciągającą się w czasie rehabilitację.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice