Wpływ solarium na skórę

Większość z nas lubi, kiedy nasza skóra nabiera ciemniejszego odcienia w wyniku opalania. Niektórzy uważają, że opalenizna sprawia, że skóra wygląda na zdrowszą, wypoczętą, a nawet wizualnie odejmuje kilka kilogramów. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że opalenizna to reakcja obronna organizmu na działanie promieniowania UV, a to emitowane na solariach ma szczególnie dużą moc.

Opalanie na solarium

Czas około 5-10 minut spędzonych na solarium o dużej mocy odpowiada emisji tej samej dawki promieniowania UVA, co w przypadku spędzenia całego dnia na słońcu bez kremu z ochronnym filtrem UV. Opalanie na solarium może doprowadzić do natychmiastowego pojawienia się niepożądanych efektów, takich jak rumień, świąd, nudności, zapalenie gałki ocznej czy produkcji wolnych rodników, które w ogromnym stopniu przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry. Regularne korzystanie z solariów prowadzi zatem do przedwczesnego starzenia się skóry, objawiającego się poprzez pojawienie się zmarszczek, obniżenia sprężystości, przesuszenia skóry, jej zażółcenia, przerostu gruczołów łojowych, rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz pojawienia się przebarwień. Może doprowadzić również do rozwinięcia się zaćmy czy czerniaka.

Ryzyko zakażenia na solariach

Odbiegając od samej szkodliwości działania lamp solaryjnych na skórę, należy pamiętać, że solaria to miejsca niosące wysokie ryzyko różnego rodzaju zakażeń – bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych. Warto upewnić się, że jest to miejsce, w którym zachowane są wszelkie procedury bezpieczeństwa i higieny. W gabinetach, które posiadają solarium powinna być możliwość skorzystania z toalety i prysznica, a także dostęp do świeżego powietrza, z uwagi na emisję wolnych rodników. Gabinet powinien dysponować środkami do demakijażu, jednorazowymi artykułami, takimi jak chociażby klapki do solariów stojących.

Przeciwwskazania do opalania w solarium

Z solarium absolutnie nie powinny korzystać osoby z fototypem I, osoby posiadające znamiona, rozszerzone naczynia krwionośne, trądzik różowaty, kolagenozy, chorujące na bielactwo, cukrzycę, posiadające aktywną opryszczkę, makijaż permanentny lub tatuaż. Ze względu na ryzyko powstania reakcji fotouczulających i przebarwień nie powinno wykonywać się zbiegów podczas przyjmowania leków fotouczulających czy antykoncepcji.

Solarium zdecydowanie nie jest miejscem, które można kojarzyć z ideą dbania o skórę. Promieniowanie UVA przyczynia się do przedwczesnego starzenia, a więc należy być rozważnym w podejmowaniu decyzji o korzystaniu z tego zabiegu. Zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z samoopalaczy czy popularnego ostatnimi czasy opalania natryskowego.

Mgr Sandra Stępień

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice