Zaburzenia hormonalne a stan skóry i jej przydatków

Zaburzenia hormonalne a stan skóry i jej przydatków

Układ hormonalny działa na zasadzie homeostazy i we wzajemnym sprzężeniu może on utrzymywać hormonalną równowagę w organizmie. Wahania gospodarki hormonalnej mają wpływ na kondycję skóry. Początkowe objawy pojawiają się na skórze i włosach. Istotne zmiany mają wpływ na wagę oraz sylwetkę. Często występują one jednocześnie. Przykładowo widoczny jest spadek wagi i występuje trądzik. Możemy również zacząć tyć i mieć problemy związane z utratą włosów. Mogą one przebiegać również w sposób łagodny. Na przykład widoczne jest przetłuszczanie włosów, a na skórze pojawiają się krostki. Mogą stanowić początkowe objawy problemów hormonalnych. Poniżej zostaną omówione najczęstsze zaburzenia.

Gwałtowny przyrost masy ciała

Powodami gwałtownego przyrostu masy ciała mogą być: niedoczynność tarczycy, nadczynność nadnerczy oraz zespół policystycznych jajników. Kiedy zaczyna brakować hormonów wytwarzanych w tarczycy(niedoczynność), wówczas widoczny jest nie tylko wzrost wagi ale można odczuwać zimno, przemęczenie oraz problemy na tle psychosomatycznym. Nadmiar hormonów produkowanych przez nadnercza odpowiada za skłonności do tycia. W takim przypadku tkanka tłuszczowa nie rozkłada równomiernie na całym ciele tylko w charakterystycznych miejscach(na karku i tułowiu). Zespół policystycznych jajników może powodować tycie. Charakteryzuje się on przewlekłym brakiem owulacji a także utrzymywać podwyższony poziom glukozy we krwi.

Gwałtowna utrata masy ciała

Za tą przypadłość odpowiedzialna jest nadczynność tarczycy. Jeśli nasza tarczyca produkuje hormony w nadmiarze, nasz metabolizm przyspiesza. Co więcej, stajemy się wówczas pobudzeni emocjonalnie. Trudno nam często opanować takie objawy jak na przykład drżenie rąk. Pojawiają się kłopoty z zasypianiem, a nawet zaburzenia w pracy serca. Temperatura ciała może również być wyższa niż powinna.

Nadmierne owłosienie ciała

Powodem nadmiernego owłosienia może być zbyt dużo testosteronu. Problem najczęściej występuje u kobiet i może spowodować wzrost owłosienia na większości ciała.

Nadmierne wypadanie włosów

Niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na kondycję włosów. Natomiast zachwianie gospodarki hormonalnej jajników i nadnerczy prowadzi do łysienia typu męskiego objawiającego się w zakolach, przetłuszczaniu włosów i ich redukcji.

Trądzik i łojotok

Nadmiar testosteronu może być przyczyną powstawania trądziku i łojotoku. Hormon ten występuje najczęściej u mężczyzn ale w niewielkich ilościach również można spotkać go u kobiet. W przypadku jego normalnej wartości należy przyjrzeć się estrogenom. Zbyt mała ich ilość, może prowadzić do trądziku i łojotoku.

Przesuszona skóra i rumień skóry

Zbyt niski poziom progesteronu w naszym organizmie może powodować przesuszanie skóry i wystąpienie trądziku w okolicy oczu i nosa. Jego normalna wartość wskazuje na zbyt wysoki poziom estrogenów. Może to skutkować przesuszeniem skóry, a także sprzyja powstawaniu trądziku różowatego.

Przebarwienia i plamy na skórze

Pierwszym sygnałem złego funkcjonowania przysadki mózgowej oraz jajników jest pojawianie się na skórze białych plam, które nie zanikają nawet po opalaniu. Natomiast nieprawidłowa praca kory nadnerczy (niedoczynność) objawia się brązowawymi przebarwieniami w zgięciach łokci i nadgarstków oraz nienaturalnie ciemną karnacją.

Wzmożone pocenie się

Jest to początkowy powód nadczynności tarczycy. Przypadłość ta dotyka zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Świadczy ona o nadmiarze hormonów tarczycowych.

Chłodna i blada skóra

Tu pod uwagę powinniśmy wziąć niedoczynność tarczycy. Niektórymi objawami niedoczynności tarczycy jest blada skóra z widocznymi rozstępami skóra na łokciach staje się poczerniała i pomarszczona, twarz wygląda na opuchniętą a paznokcie są łamliwe.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice