Zerwanie więzadła MCL i LCL

Zerwanie więzadła MCL i LCL

Zerwanie MCL i LCL – opis urazu

Więzadło poboczne piszczelowe (MCL) oraz więzadło poboczne strzałkowe (LCL) to struktury stabilizujące kolano po jego obydwóch stronach. Więzadła te biegną z odpowiednich nadkłykci kości udowej, kończąc się – jak sama nazwa wskazuje – na poszczególnych kościach goleni.  Najczęściej urazy w obrębie więzadeł pobocznych dotyczą incydentów kontaktowych, w których siła zewnętrzna działa na kości goleni spychając je w kierunku bocznym lub przyśrodkowym. Urazy, w których doszło do nadwyrężenia owych struktur bez kontaktu z siłą zewnętrzną są najczęściej pochodną nierównowagi mięśniowej pomiędzy przyśrodkowym przedziałem mięśni uda (mm. przywodziciele uda), a boczną taśmą uda (mięsień pośladkowy średni, powięź szeroka uda i mięśnie ją tworzące).

Zerwanie MCL i LCL – objawy urazu

Objawami charakterystycznymi dla zerwanych więzadeł pobocznych jest ból, obrzęk w miejscu urazu oraz dużą tkliwość okolicy ze względu na płytkie ich położenie pod skórą. W badaniu wizualnym można dostrzec, iż pacjent świadomie odciąża kontuzjowaną kończynę w pozycji stojącej przenosząc ciężar ciała na drugą nogę (można zbadać również na platformie stabilograficznej lub dwóch wagach – każda kończyna na osobnej wadze). W badaniu fizykalnym stwierdza się niestabilność boczną. Całość diagnozy można potwierdzić (jeśli jest dostępny) za pomocą badania USG, gdyż obydwa więzadła są strukturami dobrze widocznymi podczas tej metody obrazowania.

Zerwanie MCL i LCL – leczenie

Zarówno w przypadku częściowego naderwania lub całkowitego zerwania więzadeł pobocznych rzadko kiedy stosuje się zabieg operacyjny. Wyjątkiem są ekstremalne sytuacje lub incydenty, podczas których pozostałe elementy kolana zostały uszkodzone. Rehabilitacja po uszkodzonych MCL i LCL ogranicza się do zastosowania ortezy stabilizującej translacje boczne kości podudzia prze okres zależy od stopnia uszkodzenia danej struktury. W późniejszym okresie należy zadbać o przywrócenie prawidłowej równowagi mięśniowej, która mogła zostać zaburzona przez częściowe unieruchomienie kończyny lub występować wcześniej i być potencjalną przyczyną urazu.

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice