MTSS 

MTSS 

MTSS – opis urazu

MTSS (medial tibial stress syndrome), po polsku znane szerzej jako bóle piszczeli, to drugi najczęściej występujący typ urazu po „kolanie biegacza” pośród populacji osób uprawiających sporty biegowe. Jak wskazuje nazwa, dolegliwości bólowe występują w okolicy kości piszczelowej, dokładniej na jej wewnętrznej krawędzi.

MTSS – czynniki ryzyka i objawy

Do czynników ryzyka wystąpienia tego urazu możemy zaliczyć: rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej ze zbyt wysoką intensywnością, błędy treningowe osób zaawansowanych w sportach biegowych (gwałtowne podniesienie objętości oraz intensywności obciążeń treningowych, nieodpowiednie obuwie – niewystarczająca amortyzacja, nieodpowiednia nawierzchnia treningowa, podbiegi w początkowej fazie treningu). Do objawów zaliczamy ciężki do konkretnego zlokalizowania, rozproszony ból w okolicy dystalnej piszczeli, który w początkowej fazie zmniejsza się wraz z rozpoczęciem aktywności fizycznej. Jednak wraz z biegiem czasu, częstsze epizody biegowe prowadzą do nasilenia się objawów i powstania bólu chronicznego. W badaniu fizykalnym stwierdza się tkliwość tylno-przyśrodkowej części kości piszczelowej, możliwe płaskostopie, skrócenie ścięgna Achillesa oraz ból w prowokacyjnym teście na zgięcie podeszwowe stopy.

MTSS – leczenie

Fizjoterapia w przypadku bólu piszczeli powinna zakładać: zaprzestanie bądź drastyczne zmniejszenie obciążeń treningowych (-50% objętości, intensywności oraz częstotliwości obciążeń treningowych) tymczasowa zmiana nawierzchni biegowej (bieżnia lekkoatletyczna zamiast asfaltu – większa możliwość amortyzacji), tymczasowe wykluczenie podbiegów z treningu, zmiana obuwia treningowego po przebiegniętym dystansie około 500 km (zużycie obuwia – zmniejszona amortyzacja), wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za odwracanie stopy oraz w cięższych przypadkach zastosowanie wkładek ortopedycznych uniemożliwiających nadmierną odruchową pronację. Ważne jest również zadbanie o mięśnie naszego tułowia, czyli tzw. „core”, gdyż często w wyniku niedostatecznej stabilizacji centralnej obciążane są struktury obwodowe na skutek nieodpowiedniej dystrybucji napięć w organizmie.

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice