Dyskopatia piersiowa

Dyskopatia piersiowa – opis dolegliwości

Dyskopatia piersiowa powstaje w skutek degeneracji krążka międzykręgowego. Odwodnienie i osłabienie dysku, zwane dehydratacją, jest uważane za jeden z pierwszych objawów choroby zwyrodnieniowej kręgów. W wyniku tego procesu, pierścień włóknisty ulega uszkodzeniu, a jądro miażdżyste znajdujące się w środku dysku uwypukla go, drażniąc sąsiadujące struktury takie jak gałęzie nerwowe rdzenia, czy więzadła przykręgosłupowe. Może to spowodować silny ból w okolicy piersiowej kręgosłupa, zazwyczaj jest on rozlany i ciężko jest stwierdzić, w którym miejscu bezpośrednio leży przyczyna dolegliwości. W poważniejszych przypadkach, gdy występuje przepuklina (całkowite przerwanie pierścienia włóknistego) lub sekwestracja (ciężka przepuklina z częstym uciskiem na rdzeń kręgowy) objawy mogą obejmować kończyny dolne, powodując ich mrowienie, drętwienie, ostry promieniujący ból, silne napięcie mięśniowe z osłabieniem ich siły, a w skrajnych przypadkach nawet nagłe porażenie kończyn dolnych. Za częsta przyczynę dyskopatii piersiowej uznaje się nadmierny wysiłek fizyczny w połączeniu z nieprawidłową techniką wykonywanych ćwiczeń. Grupę zwiększonego ryzyka stanowią tutaj aktywne osoby w średnim wieku i starsze.

Dyskopatia piersiowa – diagnostyka

Diagnoza jest stawiana na podstawie wywiadu z pacjentem oraz diagnostyki obrazowej kręgosłupa piersiowego, czyli RTG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Do postawienia diagnozy wykorzystuje się również metodę McKenzie, której techniki manualne i ćwiczenia można wykorzystać potem w procesie rehabilitacji. Podobnie jak w przypadku dyskopatii w innych odcinkach kręgosłupa (lędźwiowa, szyjna), pierwszym krokiem w walce z dolegliwością jest leczenie zachowawcze, polegające na rehabilitacji odpowiednio dobranymi ćwiczeniami oraz farmakoterapii. Pomocny może okazać się również kinesiotaping oraz masaż rozluźniający. Gdy metody zachowawcze nie przynoszą spodziewanych rezultatów, koniecznością może się okazać operacja.

Dyskopatia piersiowa – leczenie

Pamiętając o zasadzie nienasilania dolegliwości bólowych, można zastosować ćwiczenia mogące przyczynić się do złagodzenia objawów. Poza wcześniej wspomnianymi ćwiczeniami z metody McKenzie warto również wzmocnić osłabione mięśnie oraz rozciągać te zbytnio napięte. Przy dyskopatii piersiowej pomocne mogą być również ćwiczenia oddechowe, które zwiększają objętość i rozciągają klatkę piersiową. Ćwiczenia powinny zostać skonsultowane z terapeutą, a kluczem do ustąpienia dolegliwości jest ich systematyczne wykonywanie przez pacjenta w domu.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice