Zespół trzaskającego biodra

Zespół trzaskającego biodra – opis dolegliwości

Zespół trzaskającego biodra, znany również jako „biodro tancerza” to przypadek, w którym w momencie ruchu w stawie biodrowym da się usłyszeć bądź palpacyjnie wyczuć charakterystyczny dźwięk klikania/przeskakiwania. Może się ono objawiać pod trzema postaciami: zewnętrzną, wewnętrzną oraz wewnątrzstawową.

Zespół trzaskającego biodra – klasyfikacja

Postać zewnętrzna najczęściej przypisywana jest zaburzeniom ślizgu pasma biodrowo-piszczelowego, które pracując ociera się o krętarz większy kości udowej powodując efekt dźwiękowy zginania, prostowania oraz ruchów rotacyjnych w stawie biodrowym. Innymi przyczynami mogą być: ocieranie się ścięgna bliższego mięśnia dwugłowego uda o guzy kulszowe, ocierania naprężacza powięzi szerokiej lub przedniej części mięśnia pośladkowego wielkiego o krętarz większy, czy też ścięgno mięśnia lędźwiowego ocierające się o przyśrodkowe włókna mięśnia lędźwiowego. Z kolei postaci wewnętrznej najczęściej przypisuje się haczenie ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego o leżące pod nim struktury kostne takie jak wyniosłość biodrowo-łonowa lub przednia część głowy kości udowej. Do pozostałych przyczyn można zaliczyć cysty oraz częściowe lub całkowite rozwidlenia ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Z powodu lokalizacji objawów akustycznych/palpacyjnych – przednia część stawu biodrowego – postać ta może być mylona z wewnątrzstawowym zespołem trzaskającego biodra, zatem należy dokładnie zbadać dany przypadek, a w razie potrzeby wykonać odpowiednie badania obrazowe (RTG, USG, MRI).

Zespół trzaskającego biodra – leczenie

Często odczuciom przeskakiwania nie towarzyszą dolegliwości bólowe – wówczas leczenie nie jest koniecznie. Jeśli jednak pacjent uskarża się na ból, w pierwszej kolejności należy rozróżnić z którą postacią mamy do czynienia. W przypadku postaci zewnętrznej najważniejszą czynnością będzie relaksacja pasma biodrowo-piszczelowego (ITB wall stretch, foam rolling) oraz wzmocnienie mięśnia pośladkowego średniego, którego osłabienie może powodować kompensacyjne napięcia w obrębie powięzi szerokiej uda. W skrajnych przypadkach stosuje się operacyjne zabiegi poluzowania owego pasma. Natomiast w kwestii postaci wewnętrznej należy w pierwszej kolejności skupić się na rozluźnieniu mięśnia biodrowo-lędźwiowego (split squat iliopsoas stretch) oraz wzmocnieniu mięśnia pośladkowego wielkiego, który bardzo często jest osłabiony w przypadku adaptacyjnego przykurczenia mięśnia biodrowo-lędźwiowego (zespół skrzyżowania dolnego). Jeśli fizjoterapia nie pomaga, prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie zabiegu uwalniającego mięsień biodrowo-lędźwiowy.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice