Uszkodzenia Lisfranca

Uszkodzenia Lisfranca

Uszkodzenia Lisfranca – opis urazu

Uszkodzenia Lisfranca to urazy, które dotyczą kości lub więzadeł w stawach stępowo – śródstopnych oraz międzyklinowych stopy. Ze względu na złożoność wyżej wymienionych stawów oraz dość licznie występujący aparat więzadłowy uraz w tym rejonie może być zarówno łagodnym uszkodzeniem – stabilnym, częściowym skręceniem, jak i ciężką w leczeniu kontuzją – złamaniem z przemieszczeniem odłamu kostnego. Przyczyną uszkodzeń Lisfranca są najczęściej gwałtowne urazy mechaniczne, takie jak upadki z wysokości, wypadki komunikacyjne, jednakże niefortunne ułożenie stopy może być czynnikiem, powodującym powstanie urazu w niecodziennych okolicznościach dla tego typu urazu – w grach zespołowych (wślizgi), czy też w pozornie błahych sytuacjach dnia codziennego – upadek na płaskim podłożu.

Uszkodzenia Lisfranca – objawy urazu

Objawami uszkodzeń Lisfranca jest rozproszony ból, uczucie swędzenia w okolicy śródstopia oraz niezdolność do przeniesienia ciężaru ciała na tę okolicę stopy. W początkowej diagnostyce ważne jest badanie fizykalne, gdyż wyczuwalne różnice w obrębie tkanek miękkich od strony podeszwowej w porównaniu z drugą stopą, mogą sugerować ten typ urazu. Tkliwość uszkodzonej okolicy oraz reprodukcja bólu w momencie ruchów biernych w stawie stępowo-śródstopnym świadczą o uszkodzeniu Lisfranca. Pomocne w diagnostyce będą badania obrazowe – RTG, a w przypadku braku zmian kostnych poleca się uzupełnić diagnostykę obrazową w badanie rezonansem magnetycznym.

Uszkodzenia Lisfranca – leczenie

Łagodne uszkodzenia Lisfranca leczone są nieoperacyjnie, za pomocą unieruchomienia stopy w bucie ortopedycznym. Wraz z biegiem czasu pacjent może w miarę możliwości przenosić ciężar na uszkodzoną stopę oraz wykonywać delikatne ruchy w bezbolesnym zakresie. Powrót do normalnego obuwia zwykle następuje w okolicy 4-6 tygodnia. Zaleca się wykonać kontrolne badanie RTG w trakcie procesu rehabilitacji w celu wykluczenia pogłębienia się urazu. W wypadku uszkodzeń cięższego typu, niestety konieczny jest zabieg, który polega na wszczepieniu implantu wraz ze spopularyzowaną w ostatnich latach artrodezą, której zadaniem jest usztywnienie uszkodzonej okolicy w celach prewencji przed wtórnym złamaniem.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice