Zespół stopy cukrzycowej

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to jedno z groźniejszych powikłań cukrzycy. Jest też najczęstszą przyczyną nieurazowych amputacji kończyn. Niesie za sobą wiele powikłań, które pogłębiają kliniczny stan chorego na cukrzycę. Najczęściej występuje u chorych na cukrzycę typu II, jednak dotykać może również pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I.  Głównym czynnikiem sprawczym jest nieprawidłowe lub nieprowadzone leczenie chorego. Co niestety silnie frustrujące, brak higieny oraz niestosowanie się do zaleceń lekarza również jest częstym powodem rozwinięcia się stopy cukrzycowej. Według badań naukowych przyczyna powstawania tego problemu jest wieloczynnikowa. Przede wszystkim pojawia się ona w wyniku zaburzenia ukrwienia kończyn oraz w przebiegu neuropatii cukrzycowej. W efekcie, w przebiegu cukrzycy dochodzić może do uszkodzenia włókien czuciowych kończyn, co silnie wiąże się z zaburzeniem ukrwienia. Efektem zaburzonego czucia powierzchownego jest nieodczuwanie drobnych, czasem nawet dość wyraźnych ran na ciele chorego. Takie przerwania ciągłości tkanek mogą zostać niezauważone przez długi czas, stanowiąc wymarzone dla rozwoju infekcji środowisko..

Przyczyny rozwoju stopy cukrzycowej

Ze względu na zaburzony kształt stopy występuje wzmożona tendencja do rozwoju urazów. W przebiegu neuropatii cukrzycowej zauważa się również zmniejszoną potliwość, tym samym większe predyspozycje i warunki do wysuszania i pękania naskórka, który stanowi pierwszą i najważniejszą barierę ochronną przed infekcjami. Ponadto, w wyniku zaburzenia krążenia obwodowego (często spowodowanego współistniejącą z cukrzycą miażdżycą), zaburzenia czucia obwodowego (neuropatia cukrzycowa), zmniejszeniem elastyczności tkanek oraz zwiększoną lepkością krwi dochodzi do zaburzenia utlenienia tkanek w obrębie stopy. Dochodzi do obumierania tkanek, powstawania krwawiących owrzodzeń i deformacji stopy. Następstwem tego stanu jest niepełnosprawność ruchowa pacjenta, który nie jest w stanie obciążać kończyny. Pogłębia to jego współistniejące objawy, często przyczynia się do wzrostu masy ciała, co potęgujeniepełnosprawność pacjenta.

Jak zapobiegać rozwojowi stopy cukrzycowej ?

Przede wszystkim ważna jest higiena stóp, częste ich oglądanie, pielęgnacja, nawilżanie oraz wycieranie do sucha po kąpieli. Prewencja, polegająca na dbaniu o własne stopy, jest głównym środkiem zaradczym, zalecanym przez Międzynarodową Grupę Roboczą ds. Stopy Cukrzycowej.  Zdaniem naukowców, wcześnie wykryte owrzodzenia mogą przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa amputacji aż o 80%. Bardzo ważnym elementem jest regulacja poziomu cukru. Wczesne wykrycie oraz leczenie, znacząco ogranicza ewentualne powikłania i rozwój choroby. Dyscyplina pacjenta ma bezpośredni wpływ na przebieg choroby.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice