Rola suplementacji kwasu foliowego w ciąży

Czym jest kwas foliowy ?

Dla prawidłowego rozwoju płodu niezbędna jest swobodna synteza białek, pozwalająca na rozwój genetyczny. Kwas foliowy (znany również pod symbolem witaminy B9) jest podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do replikacji DNA oraz jest podstawowym substratem w syntezie enzymów i aminokwasów. Jest również niezbędny w metabolizmie witamin. Zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta w czasie ciąży, jednak jego suplementację zaleca się już w pierwszych tygodniach. Według badań suplementacja kwasem foliowym usprawnia formowanie się cewy nerwowej, zdaniem niektórych autorów do 70%.  Witamina B9 jest jedną z 13  podstawowych witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

Rola suplementacji kwasu foliowego

Nasz organizm nie jest zdolny do samodzielnej syntezy, z związku z czym musi być przyjmowana wraz z dietą lub w formie suplementu diety. Jej naturalnym źródłem są zielone warzywa liściaste, żółtka jaj, niektóre cytrusy oraz wątroba. Kwas foliowy to syntetyczny suplement diety, produkowany przez koncerny farmaceutyczne. Zaleca się suplementowanie do końca pierwszego trymestru, co ciekawe jego suplementacja może również pomóc w zajściu w ciążę. Suplementacja przed zajściem w ciążę usprawiedliwiona jest faktem, że pierwsze tygodnie ciąży mogą przechodzić niezauważenie, a to właśnie w tym czasie zaczyna się formowanie przyszłego układu nerwowego. Dlatego taką suplementację powinny stosować wszystkie kobiety, które są w okresie reprodukcyjnym. Według dr n. med. Andrzeja Bacza należy przyjmować 400 µg kwasu foliowego dziennie, pamiętając o zwiększonej biodostępności syntetycznych środków. Dawki większe niż 1 mg nie są zalecane, wyjątkiem są kobiety, które we wcześniejszych ciążach urodziły dzieci z wadami cewy nerwowej.

Dlaczego warto suplementować kwas foliowy ?

Nadmiar kwasu foliowego rozpuszczany jest w wodzie i wydalany wraz z moczem, czyniąc go nieszkodliwym w przypadku przedawkowania. Należy jednak pamiętać, że jego nadmierna suplementacja nie jest wskazana. Co jednak ciekawe według niektórych badań naukowych istnieje pewien związek statystyczny pomiędzy nadmiernym stosowaniem kwasu foliowego a występowaniem autyzmu wśród dzieci, jednak określenie wagi tej korelacji wymaga wykonania badań i głębszej analizy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice