Zespół Th4

Zespół Th4

Zespół Th4

         Zespół Th4, jest to zaburzenie prawidłowego funkcjonowania górnego odcinka kręgosłupa piersiowego. Segmenty od Th1 – Th4 odpowiadają za unerwienie głowy i szyi, natomiast segmenty od Th1 – Th9 oddziałują na tułów (jego górną część) oraz na kończyny górne. Dlatego też dysfunkcje z układu nerwowo – współczulnego,  na poziomie Th4 głównie dają objawy bólowe właśnie do wymienionych wyżej części ciała. Charakteryzuje się przede wszystkim dużym ograniczeniem w ruchomości części górnej odcinka piersiowego, gdzie najczęściej znaczna sztywność i wzmożona wrażliwość występuje na poziomie Th3 -Th4 bądź na wysokości Th4 – Th5.

Objawy zespołu Th4

Do najczęstszych objawów bólowych sugerujących problem w odcinku piersiowym kręgosłupa na wysokości segmentu Th4 to: uczucie sztywności w górnym odcinku kręgosłupa, drętwienia w obrębie kończyn górnych (głównie przedramiona i ręce) często obustronne, zmniejszona siła mięśniowa i zręczność obustronnie również w okolicy przedramion i rąk, możliwość występowania zaburzeń w układzie sympatycznym odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie temperatury ciała, dodatkowo dolegliwości w górnym obszarze tułowia, rozlane bóle głowy lub bóle szyi (głównie w części tylnej).

Diagnostyka i leczenie zespołu Th4

Do zdiagnozowania tego zespołu przydatny jest test neurodynamiczny dla kończyny górnej. Jego pozytywny wynik może świadczyć o tym zespole bólowym. Rehabilitacja jaką powinno się wszcząć przy tej jednostce chorobowej to: manipulacja oraz mobilizacja na danym segmencie w celu zredukowania dolegliwości bólowych jak i zwiększenia zakresu ruchomości w odcinku piersiowym kręgosłupa oraz kończyny górnej. Ćwiczenia poprawiające ogólną postawę ciała oraz ćwiczenia czynne dla odcinka piersiowego  kręgosłupa, na przykład takiej jak: automobilizacja tkanek miękkich w okolicy odcinka piersiowego przy pomocy wałka wykonanego z pianki  – technika ta powinna trwać od około 1 – 2 minut, w celu zmodyfikowania tego ćwiczenia, pacjent po znalezieniu odczuwalnej sztywności i bolesności w danym miejscu, aplikuje wałkiem miejscowy nacisk na około 20 – 30 sekund z dodatkowymi głębokimi oddechami, kolejnymi przykładami są ćwiczenia typu „koci grzbiet” oraz zgięcia boczne klatki piersiowej i kręgosłupa, w celu ich wydłużenia i rozciągnięcia.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice