Ciasnota podbarkowa, a neurofizjologia

Ciasnota podbarkowa, a neurofizjologia

Mówiąc o ciasnocie podbarkowej, mamy na myśli zespół patologii w obrębie stawu ramiennego, a dokładniej przestrzeni podbarkowej. Schorzenie może dotyczyć zarówno zapalenia kaletki podbarkowej, jak i ścięgien stożka rotatorów, do których zaliczają się mięśnie nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy. Do zadań pierścienia rotatorów należy utrzymywanie kości ramiennej w stawie oraz co za tym idzie zachowanie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy kością ramienną, a wyrostkiem barkowym. Gdy dochodzi do osłabienia któregoś z tych mięśni lub jego zapalenia nie stabilizują dobrze kości ramiennej, przez co ona podciągania przez sprawny mięsień naramienny zmniejsza przestrzeń podbarkową. Dochodzi wtedy do podrażniania ścięgien tych mięśni lub kaletki przy unoszeniu ręki nad głowę. Wielokrotnie powtórzony ruch może doprowadzić nawet do przerwania ciągłości ścięgien. Inną przyczyną problemu zmniejszenia się przestrzeni podbarkowej może być powstanie osteofitów, czy nawet niewielki uraz mechaniczny barku.

Ból barku

Podstawowym sygnałem dającym znać o powstałej patologii jest ból, który początkowo występuje przy unoszeniu ramienia powyżej kąta 70 stopni lub podczas spania z ręką pod głową. Wraz z postępem choroby jest on bardziej uciążliwy, może również wystąpić ból promieniujący do bocznej lub przyśrodkowej części ramienia. Innymi objawami będzie uczucie sztywności, zmniejszenie siły okolicy barku, jak i również ograniczony zakres ruchomości w stawie czego częstą przyczyną będzie właśnie ból przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności nad głową. Najbardziej narażoną grupą są osoby wykonujące powtarzalne ruchy unoszenia ramion, np. malarze, oraz osoby uprawiające sporty takie jak siatkówka, tenis czy pływanie.

Jak zapobiec rozwojowi choroby

Gdy zostanie postawiona diagnoza warto dać zajętej kończynie odpocząć od wszelkich aktywności angażujących ją, aby zwalczyć stan zapalny i zmniejszyć ból. W większości przypadków, o ile nie doszło do przerwania ścięgien, stosuje się leczenie zachowawcze, które daje duże szanse na pełny powrót do zdrowia. Ważne jest przywrócenie prawidłowej ruchomości kończyny. Fizjoterapia skupia się na wzmocnieniu mięśni stabilizujących łopatkę, oraz pierścienia rotatorów. Ważną role pełni również terapia manualna. Ciasnota podbarkowa jest bardzo częstą przyczyną bólu barku, należy pamiętać, że nieleczona choroba będzie powodować coraz większy ból oraz zmiany w biomechanice i strukturze stawu barkowego.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice