Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – opis dysfunkcji

Zapalenie ścięgna podeszwowego, inaczej nazywanego rozcięgnem podeszwowym to jedna z najczęstszych przypadłości osób aktywnych fizycznie.Rozcięgno podeszwowe to rodzaj grubego, włóknistego ścięgna  przebiegającego jako grube pasmo tkanki łącznej począwszy od guza kości piętowej, dalej w sposób wachlarzowy aż w kierunku palców dzieląc się tam z kolei na pięć pasm.Mianem stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego nazywamy zjawisko zapalne w okolicy bliższego przyczepu rozcięgna podeszwowego oraz tkanek zlokalizowanych w jego okolicy. Nazwa schorzenia choć powszechnie znana i używana odbiega jednak od patofizjologii zjawiska, gdyż w dogłębnym badaniu ścięgna odnajduje się głównie zmiany zwyrodnieniowe, a nie zapalne. Często zespół bólowy nazywany jest „ostrogą piętową” z racji widocznych na zdjęciu rentgenowskich przy takich dolegliwościach zmian w formie wyrośli kostnych tzw. osteofitów w okolicy pięty.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Objawami zapalenia rozcięgna podeszwowego jest uporczywy ból okolicy dolno-przyśrodkowej pięty. Pacjent zgłasza nasilony ból najczęściej w godzinach porannych, po wstaniu z łóżka lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej lub siedzącej w ciągu dnia. Objawy są dokuczliwe w momencie stawiania pierwszych kroków, jednak po krótkim zaktywizowaniu stają się one stłumione. Jeśli u pacjenta stwierdzona jest również ostroga piętowa zgłaszane jest uczucie ucisku wywołane jakby przez obecność kamyka w bucie. Ból staje się niezmiernie dokuczliwy, a z czasem przeszywający i paraliżujący przy każdym ruchu stopy. W tym przypadku ulgę przynosi dłuższy, nocny odpoczynek. W sytuacji, gdy ból jest jednak lekceważony lub Pacjent nie stosuje się do zaleceń, ból nasila się, przechodzi w stan przewlekły i nie odpuszcza nawet w pozycji leżącej. Bolesne dla pacjenta staje się również przenoszenie ciężaru z nogi na nogę, konieczne w przypadku pracy wymagającej długiego stania.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – diagnostyka

Zapalenie rozcięgna diagnozuje się poprzez kompresję okolicy przyśrodkowej strony pięty, bezpośrednio na przyczepie ścięgna- ból świadczy o występowaniu schorzenia. Znaczącym elementem diagnostyki fizjoterapeutycznej jest oczywiście badanie palpacyjne stopy, które pozwala na dokładne zlokalizowanie i przebieg odczuwanego bólu. Ważna jest całościowe badanie pacjenta, szczególnie analiza napięć powięziowo-mięśniowych kończyn dolnych, czy ustawienia i pracy stawów, gdyż nieprawidłowy rozkład sił również może dawać objawy wskazujące na zapalenie rozcięgna podeszwowego. W dalszej diagnostyce konieczne jest wykonanie badania RTG, które ukaże stan procesu zapalnego w przyczepie ścięgna podeszwowego oraz ewentualną obecność mikrozwapnień, które wkrótce przekształcą się w ostrogę. Zdecydowanie nie należy lekceważyć już początkowych objawów jakie może dawać zapalenie rozcięgna podeszwowego, gdyż znacznie łatwiej walczyć z początkowym stadium schorzenia i zapobiegać jego postępowaniu niż leczyć już nagromadzone w formie ostrogi piętowej uszkodzenia i utrwalone dolegliwości bólowe.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice