Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym

Dezynfekcja i sterylizacja w salonie kosmetycznym

Dlaczego jest tak istotna?

Manicure i pedicure to jedne z najczęściej wykonywanych usług w salonach kosmetycznych. Niestety wciąż nie każdy klient jest świadomy, że są to jedne z zabiegów niosących wysokie ryzyko zakażenia. Często salony kosmetyczne nie przestrzegają zasad dezynfekcji i sterylizacji, których zachowanie jest niezbędne dla bezpieczeństwa zabiegów.

Dezynfekcja a sterylizacja

Ważnym jest odróżnić pojęcie dezynfekcji i sterylizacji – to zupełnie coś innego, a często można usłyszeć od kosmetyczek ‘te narzędzia były zdezynfekowane’. Dezynfekcja ma na celu usunięcie bakterii, wirusów, grzybów, ale nie usuwa ich form przetrwalnikowych. Formy przetrwalnikowe są usuwane dopiero podczas sterylizacji. Złożoność tych dwóch procesów ma ogromne znaczenia dla narzędzi przerywających ciągłość naskórka, wielorazowego użytku jak cążki czy cęgi. Narzędzia jak igły, ostrza skalpela, żyletki są jednorazowego użytku i muszą zostać wyrzucone do specjalnych pojemników po zabiegu.

Czym grozi brak przestrzegania zasad dezynfekcji i sterylizacji?

Brak przestrzegania odpowiednich zasad dezynfekcji i sterylizacji może wiązać się między innymi z ryzykiem :

-zakażenia wirusami w szczególności żółtaczki typu B i C, a nawet wirusem HIV

-zakażenia grzybicze

-zakażenia bakteryjne, szczególnie pałeczka ropy błękitnej.

Jakie elementy powinien zachować bezpieczny zabieg manicure lub pedicure?

-narzędzia wielorazowego użytku powinny być otwierane przy kliencie z specjalnego pakietu sterylizacyjnego;

-narzędzia jak pilniczki, polerki, bambusowe patyczki do odpychania skórek, tarki do pięt, a także klapki czy separatory do stóp powinny być jednorazowego użytku;

-kosmetyczka powinna zawsze ubierać nowe rękawiczki jednorazowe;

-miska do pedicure powinna być wyściełana jednorazowym workiem.

W trosce o własne bezpieczeństwo należy zwracać szczególną uwagę czy wszystkie te czynności są w prawidłowy sposób wykonywane przez osobę wykonującą zabiegi kosmetyczne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli uchronić się przed wieloma niechcianymi chorobami.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą salon kosmetyczny katowice

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice