Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny dyskopatii

Najbardziej narażony na degenerację dysków jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jest to spowodowane przeniesieniem osi obrotu działania sił zewnętrznych z okolic stawów biodrowych wyżej. Siedzący tryb życia, niepoprawne wzorce ruchowe, nieumiejętność poprawnego dźwigania ciężkich przedmiotów z ziemi powoduje kifotyzację odcinka lędźwiowego. co wywołuje tak zwany „efekt pestki”. Kręgi o budowie lekko klinowatej zaczynają zmniejszać przestrzeń od strony brzusznej, a zwiększać tą grzbietową. Przed to jądro miażdżyste zaczyna mocno napierać na otaczające je pierścienie włókniste i może je degenerować.

Dyskopatia lędźwiowa – etapy uszkodzenia

Wyróżniamy 4 główne etapy uszkodzenia pierścieni włóknistych (tzw. dyskopatii). Pierwszym jest degeneracja pierścieni włóknistych wewnątrz dysku. Kolejny nazywamy protruzją, w której zauważamy już zmiany zewnętrznego pierścienia dysku bez jego przerwania. Następnie mówimy o ekstruzji, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości ostatniego pierścienia, a jądro miażdżyste wypływa poza dysk. Najgorszym stadium jest sekwestracja, w której dochodzi do oderwania się jądra miażdżystego od krążka, a fragment jądra może przemieścić się do kanału kręgowego.

Dyskopatia lędźwiowa – metody leczenia

Stopień dyskopatii bardzo dobrze zauważalny jest w badaniu rezonansem magnetycznym i na jego podstawie powinniśmy oprzeć dalsze postępowanie. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, ale powinniśmy się starać by do niego nie doszło. Zgłaszający się do nas pacjent będzie sygnalizował ból w okolic odcinka lędźwiowego, który może promieniować najczęściej do jednej kończyny nawet do stopy. W rehabilitacji musimy zwrócić uwagę na uwolnienie zakleszczonego nerwu dającego objawy bólowe za pomocą trakcji czy ślizgów stawowych wykonywanych manualnie. Niezwykle istotne w rehabilitacji jest nauka poprawnego schylania się wykonując ten ruch ze stawów biodrowych. Pomocne w tym będzie wzmacnianie mięśni pośladkowych, mięśni zaliczanych do Gorsetu Mięśniowego oraz rozciąganie mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Pacjent powinien unikać długotrwałego siedzenia i zażywać aktywności fizycznej. Każdy kto chce dbać o zdrowy kręgosłup powinien kierować się zasadą „Najlepsza pozycja to ta następna”.

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice