Łokieć golfisty

Łokieć golfisty – co to za uraz

Przeciążenie mięśni przyczepiających się w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej nazywane jest „łokciem golfisty”. Do mięśni będących w grupie ryzyka zaliczamy mięsień nawrotny obły, zginacz promieniowy i łokciowy nadgarstka oraz zginacz powierzchowny palców. Nieodpowiednio zdiagnozowana choroba może prowadzić do powstawania zwapnień, zmian zwyrodnieniowych, a nawet martwicy. Statystyki jasno pokazują, iż bardziej zagrożona jest ręka dominująca. Wyróżniamy kilka zawodów szczególnie narażonych na powstawanie łokcia golfisty takich jak malarstwo, informatyka czy stomatologia. Narażeni są również sportowcy przeciążający grupę zginaczy przedramienia, a należą do nich golfiści, tenisiści, dwuboiści, wioślarze oraz łucznicy. Oprócz powyższych grup, chorobę może wywołać nagły uraz, predyspozycje genetyczne lub zmiany strukturalne takie jak chociażby koślawość stawu łokciowego.

Łokieć golfisty – objawy

Pacjent będzie sygnalizował ból w okolicy łokcia, drętwienie palców, promieniowanie bólu do przedramienia czy ręki oraz pogorszenie objawów przy próbie pronowania ręki. Specjalista diagnozuje łokieć golfisty na podstawie badania palpacyjnego okolicy przyśrodkowej łokcia. Pacjent z tym schorzeniem na pewno będzie sygnalizował ból pod palcami terapeuty. Oprócz tego widoczna może być niestabilność stawu łokciowego i skrócenie grupy zginaczy nadgarstka. By potwierdzić diagnozę terapeuty warto wykonać zdjęcie RTG ukazujące powstające zwapnienia oraz USG ukazujące zmiany degeneracyjne i zwyrodnieniowe okolic stawu łokciowego.

Łokieć golfisty – leczenie

Warto jak najszybciej wdrożyć rehabilitację ponieważ łokieć golfisty nie ma tendencji do samoistnego gojenia. Leczenie należy zacząć od zaprzestania aktywności sportowej wywołującej przeciążenia oraz w miarę możliwości powstrzymać się od przeciążeń w pracy. W początkowym etapie powinno się wykonywać zabiegi zmniejszające stan zapalny takie jak masaż kostkami lodu oraz masaż poprzeczny ścięgien przyczepów mięśni zginaczy przedramienia. Można także stosować techniki trakcyjne oraz manipulacyjne na staw łokciowy, co usprawnia funkcjonowanie stawu i przyspiesza regenerację. Następnie trzeba połączyć ćwiczenia rozciągające zginacze wraz z ich wzmacnianiem na początku izometryczne, następnie ekscentrycznie i na końcu koncentrycznie. Warto wdrożyć również ćwiczenia z zastosowaniem technik PNF oraz wyedukować pacjenta, jak pracować, trenować i dbać o mięśnie przedramion by łokieć golfisty nie powrócił.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice