Ekspert radzi: Najczęstsze choroby paznokci 

Najczęstsze choroby paznokci

Zdrowe paznokcie są ozdobą naszych dłoni i stóp. Niestety istnieje wiele chorób, które znacznie wpływają na wygląd naszego paznokcia. Każda chorobę paznokcia należy stosownie leczyć, nieleczona może na stałe zepsuć nasza płytkę paznokciową i sprawić, ze już zawsze będą wyglądały mało estetycznie.

 

Choroby paznokci: zakażenie paznokcia.

Zanokcica to inaczej zakażenie paznokcia wywołane poprzez bakterie. Zmiany chorobowe dotyczą zazwyczaj jednego paznokcia. Okolice chorego paznokcia są zazwyczaj krwisto czerwone, obrzęknięte i bardzo bolesne. W okolicy wału paznokciowego widać zbiornik z treścią ropną. Jeśli zakażenie jest pod płytką paznokcia paznokieć objęty chorobą może być zniekształcony a nawet wysadzony. Objawy chorobowe pojawiają się nagle, bez zapowiedzi. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów zanokcicy należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię.

 

Choroby paznokci:  Grzybica paznokci.

Grzybica paznokci to zarażenie płytki paznokciowej przez grzyby chorobotwórcze (dermatofity). Choroba zaczyna się od brzegów paznokci, które to zmieniają kolor na żółty, brunatny lub biały. W późniejszym czasie dochodzi do zajęcia łożyska, co skutkuje odkształceniem się paznokcia. Z czasem następuje pogrubienie, pofałdowanie i odbarwienie całego paznokcia. Paznokieć chory może się kruszyć a nawet odpaść w całości. Kiedy stwierdzamy u siebie powyższe objawy należy jak najszybciej udać się do dermatologa. W leczeniu stosuje się doustne leki przeciwgrzybicze. Leczenie grzybicy paznokci jest trudne i wymaga dużej dyscypliny od pacjenta.

 

Choroby paznokci: Brodawki około paznokciowe i pod paznokciowe.

Brodawki koło paznokciowe i pod paznokciowe są najczęściej wywoływane prze wirusa HPV. Najczęściej ta choroba dotyka dzieci i młodych dorosłych. Mogą być następstwem obgryzania paznokci i drobnych urazów wokół nich. Brodawki objawiają się, jako guzki nierównej powierzchni koloru zdrowej skóry lub szarawe. Brodawki około paznokciowe tworzą się w okolicy wału paznokciowego a pod paznokciowe są guzkami umiejscowionymi pod paznokciami. Zmianom chorobowym zazwyczaj towarzyszy ból a płytka paznokciowa może ulec zniekształceniu. Leczenie brodawek jest trudne. Leczy się je miejscowo a gdy to nie przynosi rezultatu należy zastosować kriochirurgiczne usuwanie zmian, obstrzykiwanie lekiem cytostatycznym lub laseroterapię.

Choroby paznokci: Liszaj płaski.

Zmiana dotyczy jednego lub wielu paznokci. Płytka paznokciowa staje się ścieńczała, na jej powierzchni pojawiają się podłużne bruzdy, z czasem dochodzi się do jej całkowitego zaniku. W przypadku stwierdzenia takich objawów należy jak najprędzej udać się do dermatologa. Leczenie polega na obstrzykiwaniu glikokorykosteroidami. Jest również dość czasochłonne.

Jeśli szukasz kogoś, kto profesjonalnie zadba o twoje paznokcie zapraszam do działu manicure. 

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz zadbać kompleksowo o swoją ciało to zapraszamy tutaj.

 

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice