Odciski i modzele w obrębie stóp

Czym są odciski i modzele w obrębie stóp?

Odciski, modzele i nagniotki są to przypadłości obserwowane na skórze stóp, będące wynikiem wytwarzania przez skórę nawarstwień warstwy rogowej, chroniącej przed uszkodzeniami wynikającymi z oddziaływania obuwia na stopy i nieulegające samoistnemu złuszczeniu.

Charakterystyka odcisków i modzeli.

Odciski potocznie nazywane są też nagniotkami. Są to małe, stwardniałe, błyszczące punkty o wielkości ziarnka grochu, tworzące się na powierzchni palców stóp. Ich rdzeń wrasta w skórę, powodując często ucisk na zakończenia nerwowe, a w efekcie powodując ból. Niestety często ból ten nasila się podczas noszenia zakrytego i ciasnego obuwia. Kolejną przypadłością dotykającą stopy są modzele. Modzele na stopach są dość miękkie, duże i o żółtawym zabarwieniu, czasami bywają otoczone zaczerwienioną skórą. Mogą być przyczyną ostrego, piekącego bólu. Najczęstszą lokalizacją jest śródstopie. Modzele również są charakterystyczne dla niektórych chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak sobie z nimi radzić?

Podstawą jest wybieranie wygodnego obuwia, najlepiej unikać tego na obcasie, a także z wąskim noskiem. Należy pamiętać o stosowaniu kremów zawierających składniki nawilżające i złuszczające (warto wybierać te zawierające masła i oleje roślinne, mocznik czy kwas salicylowy), które zapobiegają narastaniu naskórka. Aby usunąć powstałe już zmiany koniecznym jest wykonanie specjalistycznego pedicure z zastosowaniem ostrzy, frezarki czy specjalnych preparatów kwasowych.

Przy nawrotowym pojawianiu się zmian w tych samych miejscach, sprawcą problemu może okazać się styl chodu. Na przykład większą tendencją do tworzenia się modzeli zauważa się u osób z płaskostopiem – wtedy można zastosować specjalne wkładki do butów, odciążające miejsca powstawania odcisków czy modzeli.

Problemy stóp warto skontaktować z podologiem – specjalistą do spraw stóp.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą salon kosmetyczny katowice

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice