Urazy biegacza

Najczęstsze urazy biegacza

Wraz z rozkwitem mody na bieganie wzrosła również ilość biegaczy – a co za tym idzie ilość urazów.  Dlatego też nasza kadra postanowiła napisać artykuł ” Najczęstsze urazy biegacza” Wynika to w głównej mierze, że większość osób nie ma pojęcia na temat prawidłowego treningu biegowego.  Wśród najczęstszych urazów biegacza prym wiodą kolana, kręgosłupy lędźwiowe oraz biodra i stawy skokowe. W tym artykule postaram się przeanalizować najpopularniejsze urazy i odpowiedzieć na pytanie – dlaczego występują.

 

Podstawowe błędy –  urazy biegacza

 

Pierwsza sprawa, którą warto zaznaczyć to brak rozgrzewki. Szacuje się, że większość biegaczy uważa rozgrzewkę za „wolniejszy trucht”. Niestety jest to bardzo mylne. Główną funkcją rozgrzewki powinno być rozgrzanie i uruchomienie narządu ruchu. Mięśnie, które nie są rozgrzane są dużo bardzie podatne na naderwania i naciągnięcia – najczęstsze urazy biegacza.

Drugą bardzo ważną rzeczą w przypadku biegaczy jest rozciąganie. Ten temat jest niestety bardzo często traktowany jako zbędny. Dość dużo kontrowersji budzi kwestia czasu rozciągania – przed czy po bieganiu. Odpowiedź zależy tak naprawdę od wielu czynników. Natomiast tak najogólniej można powiedzieć, że wstępne naciąganie do fizjologicznych granic (nie rozciąganie) powinno nastąpić przy rozgrzewce, natomiast rozciąganie poszerzające zakres ruchomości i wywołujące uczucie ciągnięcia po bieganiu. Związane jest to z paroma czynnikami:

  1. Mięśnie rozciągnięte są słabsze i generują mniej sił – dlatego też nie rozciągamy się mocno przez bieganiem
  2. Mięśnie rozgrzane po treningu są bardziej podatne na rozciąganie
  3. Mięśnie podczas biegów długodystansowych spinają się i skracają – dlatego też trzeba je rozciągać.

 

Trzecią ważną rzeczą jest odpowiednie dobieranie obciążeń treningowych.  Tutaj niestety mamy tendencje do przesady cały czas próbując śrubować swoje wyniki.  Trening należy dobierać pod konkretny cel, który chcemy osiągnąć. Jeśli jest to wysmuklenie sylwetki i poprawa kondycji to zalecamy długie biegi o umiarkowanym tempie, jeśli chcemy kształtować wytrzymałość siłową w bieganiu to zalecone jest bieganie po górach, jeśli natomiast chcemy pracować nad szybkością to staramy się wybierać krótsze dystanse. Najważniejsze w bieganiu jest to, aby mieć dokładnie zaplanowany cel naszych treningów, ponieważ w przeciwnym razie daleko nie dobiegniemy.

Jeśli masz problem z nawracającymi urazami zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

 

mgr Wojciech Budziosz

Fizjoterapeuta Katowice

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice