Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka – charakterystyka

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest przypadłością wywołaną przez stały ucisk na nerw  przyśrodkowy przy jego przejściu w kanale nadgarstka. Jest to bardzo często spotykana choroba, najczęściej występująca u kobiet w wieku ok.30-50 lat. Źródła podają, że choroba ta jest jedną najbardziej powszechnych neuropatii uciskowych, a częstość występowania szacuje się na 1-3 na 1000 osób. Czynnikiem ryzyka zachorowania jest m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów lub inne zapalenie w obrębie nadgarstka. Każde zapalenie pochewek ścięgien mięśni zginaczy powoduje obrzęk, ten z kolei w krótkim czasie prowadzi do przewężenia kanału nadgarstka.

Zespół cieśni kanału nadgarstka – objawy

Do charakterystycznych objawów zespołu cieśni kanału nadgarstka należy przede wszystkim ból ręki i nadgarstka. Często jako pierwsze Pacjent zgłasza objawy dyskomfortu okolicy kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego, z kolei objawy nie dotyczą palca małego. Chory podczas wywiadu uskarża się na nasilone nocne mrowienie, drętwienie i cierpnięcie  – parestezje, czasem aż do całkowitego lub częściowego deficytu czucia w okolicy trzech pierwszych palców lub też zajęcie wszystkich z nich. Nocne objawy odczuwane są w pozycji uniesienia ręki do góry, często nieprzyjemne mrowienie i drętwienie budzi Pacjenta, a opuszczenie ręki w dół zazwyczaj szybko prowadzi do ustąpienia zgłaszanych objawów. Ból może promieniować do przedramienia, łokcia lub nawet obręczy barkowej, a w zaawansowanych przypadkach może występować również w ciągu dnia. Jeśli chory zgłasza podobne dolegliwości, często diagnostyka wymaga znacznie więcej czasu, gdyż objawy mylone są z tymi, które daje m.in. zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa.  W początkach choroby nie są możliwe do zaobserwowania zmiany patologiczne, jednak w przebiegu długotrwałym widoczne są zaniki mięśni kłębu kciuka. Pacjenci mają problem z precyzyjnymi ruchami, dotychczasowa praca np.: przy komputerze, pisanie, prace domowe, prowadzenie samochodu czy nawet trzymanie otwartej książki sprawiają dyskomfort.

Zespół cieśni kanału nadgarstka – leczenie

Wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia zespołu cieśni nadgarstka, daje większe są szanse na zapobiegnięcie nieodwracalnemu uszkodzeniu nerwu pośrodkowego. Celem leczenia jest poprawa i powrót do całkowitej sprawności dłoni pacjenta. W początkowym postępowaniu należy skupić się na farmakologicznym. W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka zalecane jest również noszenie neutralnej, lekkiej szyny nadgarstkowej oraz korekta ergonomiczna np. dotycząca zmiany pozycji klawiatury lub sposobu używania narzędzi pracy. Kluczową kwestią w leczeniu zespołu cieśni kanału nadgarstka jest fizjoterapia, która bezpośrednio powinna iść w parze z leczeniem farmakologicznym. Wykonywanie ćwiczeń ma na celu głównie utrzymanie pełnego zakresu ruchów ręki i nadgarstka. Program ćwiczeń rehabilitacyjnych obejmuje podnoszenie rąk do góry i w zależności od możliwości mocne zaciskanie pięści, a w następstwie rozsuwanie palców; naciskanie kolejno palcami przy dłoniach złączonych razem na wysokości klatki piersiowej i przesuwanie dłońmi w prawo i w lewo; obracanie wyciągniętych przed siebie ramion, z rękami na boki i do środka; przy pełnym zgięciu rąk zaciskanie i rozluźnianie palców.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice