Egzoszkielet

Czym jest egzoszkielet ?

Egzoszkielet to urządzenie początkowo opracowane na potrzeby Amerykańskiej Armii, jednak dzisiaj wykorzystywany jest do rehabilitacji. Składa się z małych akumulatorów i silników które pomagają w lokomocji umieszczonych w nim osób. Jego fenomen polega na naśladowaniu prawidłowego wzorca ruchowego człowieka, pozwala pacjentowi na przyjęcie pozycji pionowej oraz stawiania pierwszych kroków.

Dla kogo jest przeznaczony egzoszkielet ?

Egzoszkielet przede wszystkim przeznaczony jest dla osób z porażonymi kończynami dolnymi np.: po udarach mózgu; po urazach rdzenia kręgowego i mózgu; ze stwardnieniem rozsianym; z porażeniem mózgowym. W Polsce możemy spotkać zaledwie 8 takich urządzeń, jedno z nich znajduje się w Uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim, a drugi w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. Urządzenie za pomocą siłowników elektrycznych co umożliwia pacjentowi wykonywanie podstawowych ruchów takich jak wstawanie, siadanie czy stawianie kroków. Terapeuta za pomocą przycisków może dostosowywać stopień odciążenia czy wspomagania pacjenta, może też inicjować ruch. Wraz z czasem pomoc terapeuty oraz wspomaganie przez egzoszkielet powinno się zmniejszać, oczywiście przy prawidłowo dobranej terapii.

Zalety egzoszkieletu

Niebywałą zaletą egzoszkieletu jest możliwość pionizacji, a także spadek wzmożonego napięcia mięśniowego, które bardzo często występuje u osób z porażeniem, oraz dzięki pozycji pionowej pacjent uzyskuje samopoczucie. Ezgoszkielet stymuluje pracę mięśni i stawów a także poprawia ich ukrwienie i dotlenienie. Niestety mimo szeregu zalet posiada również kilka wad największą z nich jest zapewne cena która wynosi około pół miliona złotych, co sprawia że jest dosyć ciężki do zakupu. Do jego obsługi również potrzeba wykwalifikowanych terapetów, a osoba która z niego korzysta nie może ważyć więcej niż 100kg, a pacjent nie może być niższy niż 160 cm i wyższy niż 190 cm. Egzoszkielet jest to jeden z najlepszych wynalazków rehabilitacyjnych co podkreśla wielu lekarzy i fizjoterapeutów czy pacjentów którzy mogli z niego skorzystać. Miejmy nadzieje, że cena egzoszkieletu czy też jego dofinansowanie w nieodległej przyszłości staną się bardziej przystępne. Będziemy wtedy mogli zobaczyć więcej osób poruszających się za pomocą ezgoszkieletu a nie na np. wózku inwalidzkim.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice