Mechanizmy zaburzające czucie proprioceptywne

Mechanizmy zaburzające czucie proprioceptywne

Czym jest czucie proprioceptywne ?

Czucie proprioceptywne, jest nazywane inaczej czuciem głębokim. Mechanizmy nerwowo-mięśniowe które mu towarzyszą, stanowią bardzo istotny element funkcjonalnej stabilizacji stawów. Propriocepcja to wyspecjalizowana funkcja czuciowa, która obejmuje czucie ruchu oraz czucie pozycji stawu. Informacje, które pochodzą z proprioreceptorów wraz z informacją pochodzącą z narządu wzroku i narządu przedsionkowego są przekazywane do OUN, w którym są  odpowiednio przetwarzane. Dzięki przetworzonym informacjom wywoływana jest odpowiednia reakcja mięśniowa. W codziennych czynnościach wykorzystujemy ten mechanizm, aby móc reagować na otaczającą nas przestrzeń. Propriocepcja odpowiedzialna jest między innymi za celność i dobieranie szybkości ruchu oraz rozwój odpowiednich sił, umożliwiających pracę mięśni.

Co zaburza czucie proprioceptywne?

W dzisiejszych czasach zauważa się przewagę siedzącego trybu życia u ludzi. Ma na to duży wpływ bierność, która związana jest z dużą ilością czasu, który spędzamy przed komputerem lub telewizorem oraz przemieszczanie się pojazdami zmechanizowanymi. Według prof. Dario Riva, zmniejszona aktywność fizyczna powoduje spadek dostarczanych informacji proprioreceptywnych. Skutkuje to zmniejszeniem kontroli nerwowo-mięśniowej, co powoduje funkcjonalną niestabilność stawów i zmniejszone możliwości równoważne. Konsekwencją może być niestabilność posturalna.

Mechanizmy zaburzające czucie proprioceptywne

Każda choroba zaburzająca poziom kontroli nerwowo-mięśniowej wpływa niekorzystnie na synchronizację mechanizmów dynamicznych i statycznych. Może to powodować dysfunkcję stawów, co w dalszym etapie prowadzi do ich destrukcji i degeneracji. Niestabilność mechaniczna powodowana jest uszkodzeniem stabilizatorów statycznych stawu. Wiotkość pourazowa torebki stawowej może stanowić również przyczynę deficytu propriocepcji, gdyż mechanoreceptory nie podlegają stymulacji. Brak uruchamiania mechanizmów dynamicznej stabilizacji stawów powodowany jest przez wyżej wymieniony deficyt. Zaburzenia stabilności mechanicznej oraz kontroli nerwowo-mięśniowej prowadzą do dysfunkcji i traumatyzacji wewnętrznej stawów oraz  do rozwoju procesu zwyrodnieniowego. Kolejną kwestią są urazy i mikrourazy tkanek miękkich, które reedukują liczbę proprioreceptorów, co prowadzi również do zaburzenia propriorecepcji. Zauważalne jest błędne koło skutków i przyczyn, które pogłębiają uszkodzenie układu ruchu oraz trwałe upośledzenie funkcji ruchowych.

 

Jeśli szukasz skutecznej fizjoterapii lub masażu to zapraszamy.

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice