Metoda McKenzie

Metoda McKenzie

Metoda fizjoterapeutyczna, która została opracowana przez Robina McKenziego. Pierwotnie była ona przeznaczona do badania, leczenia, a także profilaktyki bólów kręgosłupa, głównie w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

McKenzie podzielił zaburzenia kręgosłupa na trzy grupy, przy czym uwzględnił przyczynę oraz stopień zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa i głównych stawów.  Do tych grup zaliczamy:

– zespół posturalny – dotyczy on zaburzeń postawy ciała, czyli struktur tkankowo-stawowych, które nie są uszkodzone, lecz nadwerężone przeciążeniem statycznym, na przykład długotrwałym siedzeniem; dotyczy najczęściej osób, które wykonujących prace biurowe.

– zespół dysfunkcyjny – występuje wtedy, kiedy przeciążenia statyczne obejmują tkanki i struktury uszkodzone, np. poprzez zrosty, zbliznowacenia, przykurcze.

– zespół strukturalny – ma związek ze strukturami, które znajdują się wewnątrz segmentu kręgowego   oraz na zewnątrz segmentu, w zależności od wzorca bólowego oraz mechanizmu uszkodzenia.

Metoda McKenzie postępowanie lecznice

McKenzie opracował program postępowania leczniczego. Oprócz technik wykonywanych przez terapeutę bardzo istotny jest sam ruch pacjenta, a także ćwiczenia oraz autoterapia wykonywana w domu. W ćwiczeniach dominują pozycje niskie, głównie leżące. Ruchy czynne powtarzane są wielokrotnie w różnych płaszczyznach, ale w ściśle określonym kierunku, niepowodującym bólu. Dużą wagę przykłada się do zaleceń, które chronią kręgosłup przed kolejnymi urazami i przeciążeniami. Bardzo duży nacisk położony jest na profilaktykę.

Dokładna diagnostyka oraz klasyfikacja zespołów bólowych w obrębie kręgosłupa, która uwzględniać będzie rodzaj, a także stopień zaburzeń funkcji ruchowych, jest niezbędną rzeczą do właściwego wyboru najlepszej, efektywnej terapii. Bardzo często przeprowadzenie diagnostyki metodą McKenzie umożliwia ustalenie właściwej terapii bez konieczności opierania się na badaniach obrazowych. Klasyfikacja metodą McKenzie przebiega na podstawie testów powtarzanymi ruchami oraz testów statycznych, które pozwalają ocenić jaki jest stopień dysfunkcji kręgosłupa. W trakcie przeprowadzania testów dokonuje się analizy objawów bólowych z uwzględnieniem występowania zjawiska centralizacji objawów, co pozwala ocenić skuteczność leczenia zachowawczego.

Badanie metodą McKenzie pozwala na ustalenie kierunku przemieszczenia uszkodzonych tkanek. Pacjent czynnie, ruchem wykonywanym samodzielnie lub z pomocą terapeuty, koryguje zaburzenia struktury uszkodzonego dysku, uzyskując szybkie zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólu. Terapeuta ustala także kierunek ruchu, który zaostrza objawy, może zalecić choremu, aby unikał go na czas leczenia. Zadaniem leczącego jest edukacja pacjenta w zakresie ergonomii wykonywania czynności życia codziennego.

 

Jeśli poszukujesz masażu na ból kręgosłupa to zapraszamy na masaż

Jeśli masz poważny problem to zapraszamy do fizjoterapeuty 

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice