Masaż punktów spustowych

Masaż punktów spustowych

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe to miejsca nadwrażliwe  w obrębie napiętego pasma mięśniowego. Są przyczyną ok. 25% dolegliwości bólowych odczuwanych przez osoby dorosłe.  Wyczuwalne są  jako zgrubienia i powodują dysfunkcje czuciowe i ruchowe. Cechują się tak zwanym bólem rzutowanym – czyli odczuwanym w innym miejscu, niż to, w którym jest umiejscowiony.

Przydatną formą terapii punktów spustowych jest masaż tkanek głębokich.  Najistotniejszym elementem przed rozpoczęciem masażu jest precyzyjne zlokalizowanie punktu spustowego. Celem terapii jest poprawa funkcji narządu ruchu oraz likwidowanie objawów.  Masaż tkanek głębokich pozwala na pracę pośrednią jak i bezpośrednią. Praca pośrednia skupia się na likwidowaniu dolegliwości w układzie mięśniowo – powięziowym. W masażu tkanek głębokich chcemy uniknąć ślizgania się po skórze, dlatego nie stosujemy oliwki czy innych podobnych środków. Do technik bezpośrednich możemy zaliczyć masaż w poprzek włókien mięśniowych, masaż wzdłuż włókien mięśniowych. Wskazane jest również stosowanie kompresji przerywanej na punkt. Celem tych działań jest rozluźnienie, wydłużenie się powięzi i usunięcie tzw. „sklejeń” między mięśniami. Kompresja przerywana jest to ucisk trwający kilkanaście sekund, należy ją powtarzać dopóki pacjent nie zgłosi poprawy  – czyli ucisk nie powoduje takiego bólu jak na początku masażu.

Masaż punktów spustowych a ergonomia fizjoterapeuty

 

Bardzo istotną rolę odgrywa również ergonomia fizjoterapeuty . Do masażu terapeuta używa swoich nasad dłoni pięści, łokci i przedramion.  W zależności od szkoły masażu tkanek głębokich dozwolone lub nie jest używanie kciuków. Dana technika jest uzależniona również od obszaru ciała, na którym pracuje terapeuta. Ważnym aspektem jest autoterapia to znaczy, że pacjent poinstruowany przez fizjoterapeutę wykonuje techniki na dany punkt spustowy. Dzięki temu powrót do zdrowia jest szybszy. Jednocześnie autoterapie jest formą profilaktyki powstawania nowych punktów spustowych. Można polecić stosowania różnych przyrządów – piłek, kijków-  przez co autoterapia jest skuteczniejsza i bardziej ergonomiczna. W terapii punktów spustowych należy, nie skupiać się tylko na jednej technice tylko cały czas modyfikować i dobierać je do aktualnego stanu pacjenta. Terapia wymaga kilku spotkań oraz edukacji pacjenta w celu unikania przez niego powrotów do złych nawyków postawy.

 

Zalety masażu punktów spostowych

Punkty spustowe posiadają szerokie zastosowanie nie tylko w masażu, ale również fizjoterapii, wśród nich zaliczamy:

  1. Łagodzenie bólu: Masaż punktów spustowych jest skuteczny w redukcji bólu związanej z nadreaktywnymi punktami spustowymi, które mogą prowadzić do chronicznego bólu mięśniowego.
  2. Zmniejszenie napięcia mięśniowego: Terapia punktów spustowych pomaga rozluźnić spięte mięśnie, co skutkuje zmniejszeniem napięcia mięśniowego i poprawą zakresu ruchu.
  3. Poprawa krążenia: Pracując na punktach spustowych, masażysta może stymulować przepływ krwi i limfy, co przyczynia się do lepszego dotlenienia tkanek i szybszej regeneracji mięśni.
  4. Lepsza postawa: Regularne masaże punktów spustowych mogą pomóc w korekcji wad postawy, które często są wynikiem napięcia mięśniowego.
  5. Redukcja stresu: Praca na punktach spustowych może pomóc w walce ze stresem, relaksując ciało i umysł, co prowadzi do poprawy samopoczucia.
  6. Wspomaganie leczenia: Masaż punktów spustowych może być pomocny w leczeniu różnych schorzeń mięśniowo-szkieletowych, takich jak bóle pleców, bóle głowy czy zespół bolesnego barku.
  7. Indywidualne podejście: Terapia punktów spustowych jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, co sprawia, że jest efektywna dla różnych grup ludzi i dolegliwości.

Masaż punktów spustowych to technika, która może przynieść znaczne korzyści dla osób borykających się z bólami mięśniowymi, napięciem czy stresem. Regularne zabiegi mogą prowadzić do trwałej poprawy samopoczucia i jakości życia pacjentów.

Jeśli szukasz oferty skutecznych zabiegów SPA zapraszamy tutaj.

Jeśli poszukujesz bogatej oferty masaży zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

 

Zapraszamy na cykl artykułów poświęconych masażowi:

  1. Masaż Relaksacyjny
  2. Masaż  Bańką chińska
  3. Masaż   Shantala
  4. Masaż Limfatyczny
  5. Masaż  Klasyczny 
  6. Masaż Lomi lomi
  7.  Masaż Ajurwedyjski
  8.  Masaż Gorącymi kamienia
  9. Masaż Masaż antycellulitowy
  10. Masaż odchudzający
  11. Masaż sportowy
  12. Masaż Tkanek głębokich
  13. Masaż Balijski
  14. Masaż Stemplami ziołowymi
  15. Masaż miodem
  16. Masaż prenatalny
  17. Masaż biurowy
  18. Masaż misami tybetańskimi
  19. Masaż Ma- Uri
  20. Masaż bambusami
  21. Masaż peelingujący
  22. Masaż i refleksoterapia
  23. Masaż indiański 
  24. Masaż dłoni 
  25. Masaż Chu aka
  26. MASAŻ UPANHASVEDA
  27.  Masaż Ratnaabhyanga
  28.  Masaż Marma Mukabhyanga
  29.  Masaż Tui Na
  30.  Masaż Jambira Pinda Sweda
  31.  Masaż motyla
  32.  Masaż Qigong
  33.  Masaż himalajski
  34.  Masaż Qinghai
  35.  Masaż hydrofilny
  36.  Masaż polinezyjski
  37.  Masaż Hilot
  38.  Masaż Quiro
  39.  Masaż gorącymi muszlami
  40.  Azjatycki masaż twarzy
  41.  Masaż Gua Sha

 

FIZJODIET MEDICAL SPA & masaż Katowice

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice